Jak se zachovat, když dítě nechce do školy?

30.9.2017

První měsíc školy mají naši školáčci již brzy za sebou. Především ti, kteří letos v září nastupovali do školy poprvé, se během tohoto měsíce potýkali s nejrůznějšími změnami. Přišly nové povinnosti a starosti, najednou si už nemají čas tolik hrát a místo toho se musí učit. Ve škole jsou nuceni sedět celou hodinu v lavici a nejsou tu vůbec žádné hračky, kdežto ve školce jich měli spoustu. Přechod ze školky do školy je pro nejedno dítko studenou sprchou a nutno dodat, že ne všechny děti se s tím dokážou poprat.

Když se dítě šprajcne

Místo klidného rána zažíváte doslova noční můru. Vaše dítě odmítá vylézt z postele, nechce se oblékat, nechce snídat a už vůbec nechce jít do školy. Po cestě vyvádí a dělá scény, křičí, brečí, vzteká se, žadoní a roní krokodýlí slzy. A vám jakožto milujícímu rodiči to trhá srdce, jenže víte, že dítko do školy musí. Takže odvezete nebo odvedete do školy, pomůžete mu s převléknutím a necháte jej na pospas paní učitelce. Domů se pak vracíte rozmrzelí a máte pocit, že jste svou ratolest zradili. Co teď?!

Řekni mi proč

Když dítě začne odmítat chodit do školy a bude kvůli tomu tropit scény, musí za tím být nějaký důvod. Nejlépe tedy uděláte, když si s ním o tom promluvíte. Během rozhovoru se snažte uchovat klid a s dítětem mluvit jemně. Jakmile začnete tlačit nebo být nevrlí, dítě to pozná a zasekne se ještě více. Je potřeba z něho dostat, proč se mu do školy nechce. Už si nemůže tolik hrát? Stýská se mu po kamarádech? Je na něho některý spolužák ošklivý?

Víš, že do školy musíš

Ať už se vám podaří dostat z malého školáčka důvod, kvůli kterému do školy nechce nebo ne, vysvětlete mu, že do školy se chodit musí. Má-li staršího sourozence, poukažte na to, že i on do školy chodí. Řekněte, že to k životu patří, protože se ve škole naučí spoustu důležitých věcí, které se mu budou hodit do dospělosti.

Odměňujte za úspěchy, netrestejte za neúspěchy

Možná se vašemu dítěti do školy nechce, protože mu tam něco nejde. Možná má strach, že mu vynadáte za špatnou známku. Proto se naučte být trpěliví a pamatujte na to, že i s vámi museli být vaši rodiče trpěliví – učený z nebe nespadl. Děti se musí vše naučit a k učení patří i přešlapy a neúspěchy. Odměňte dítko, když se mu něco povede a netrestejte jej za to, že udělalo chybu.