Každý rodič určitě zná situaci, kdy ráno během snídaně dítku utírá nos a usilovně okem hodnotí jeho zdravotní stav. V tu chvíli vám hlavou běhají otázky, zda se z pár kapiček u nosu a neustálého popotahování vyklube něco víc, nebo to bude jen přechodný stav. Když dítko oblékáte a balíte mu batůžek do školky, naposledy se zamyslíte nad tím, jestli do školky vůbec může – má přece rýmu, co kdyby to bylo něco víc? Jenže pak si uvědomíte, že musíte do práce a nemáte hlídání. Tak je rozhodnuto.
Neodkládejme své děti
Školky a celkově mateřská centra jsou skvělá věc. Slouží k tomu, aby o naše děti bylo postaráno v době, kterou my trávíme v práci a vyděláváme peníze – a jejich část následně utratíme právě za tyto služby. Jenže jsou mezi námi bohužel tací rodiče, kteří své děti do školky doslova odkládají. A svým způsobem se jich zbavují i v případě, kdy jsou nemocné. Je jasné, že ne vždy si můžeme dovolit zůstat s dítětem doma a ve chvíli, kdy nám selže i hlídání, často nemáme na výběr a dítko do školky dáme i tehdy, kdy má rýmu nebo párkrát zakašle.
Dříve to bylo jinak
Jakmile nám v práci zazvoní telefon a rozzlobený hlas učitelky nás žádá, abychom si vyzvedli dítko, protože jasně jeví známky nemoci, jsme často v koncích. Co teď?! Co když si nemůžeme dovolit vzít dovolenou? Často pomohou babičky, které na to mají jasný názor. Dříve totiž učitelky každé ráno posoudily zdravotní stav každého dítěte a v případě, kdy se jim cokoli nezdálo, bylo dítko odesláno buď k lékaři, nebo rovnou domů. Proč to teď nefunguje?
Žaloba za ušlou mzdu
I teď školky disponují právem označit dítko za nemocné a přimět rodiče, aby jej vzali k lékaři. Má to ale háček – učitelky ve školce nejsou doktoři a nedokážou posoudit stav. Mohou se tedy řídit pouze selským rozumem. V případě, kdy pošlou dítě domů, rodič ho vezme k lékaři a ten usoudí, že je dítko zcela v pořádku, mohou rodiče školku žalovat za ušlou mzdu. Ačkoli to někteří rodiče možná ani nevědí, školky si tohle riziko moc dobře uvědomují. Z tohoto důvodu učitelky tiše převezmou dítě i v případě, kdy má rýmu nebo kašle.
Tak co teď?
Vraťme se k původní otázce: může dítko do školky, když má rýmu? Nebo rodiče pouze zbytečně plaší, když si berou dovolenou a jsou s dětmi doma jen proto, že jim dvakrát utřeli nudli? Doporučit můžeme jediné: pokud se vám vaše dítko bude zdát nemocné, změřte mu před odchodem do školky teplotu. Bude-li vyšší nežli 37,5 pak se s ním s největší pravděpodobností něco děje a je na místě zvážit jeho přítomnost ve školce.