Nepříjemná škytavka dokáže potrápit dospělé, natož pak malá miminka. Již v období těhotenství mohou budoucí maminky pociťovat trhavé záchvěvy z bříška. Pohled na škytající uzlíček štěstí jim často na klidu nepřidá a často si lámou hlavu nad tím, jak svému drobečkovi pomoci.
Škytání je nepříjemné, ale není nebezpečné
Možná i vás trápí pohled na škytající miminko, jehož drobné tělíčko se pod škubavými záchvěvy vždy celé otřese. Pokud se bojíte, zda škytavka není nebezpečná, uklidníme vás – je sice nepříjemná a otravná, ale nebezpečná určitě není. Malá miminka nejčastěji škytají ve spojitosti s krmením – tedy po kojení, což můžete sama vypozorovat. Škytání se může objevit i během přebalování nebo převlékání, což je zase způsobeno ochlazením tělíčka.
Jak miminku od škytání pomoci?
Určitě ani vám není příjemný pohled na malé miminko, které se otřásá pod pravidelnými stahy bránice. Milující máma vždy hledá způsoby, jak svému pokladu ulevit a odpomoci mu od všeho trápení. Proto pro vás máme několik rad, kterými můžete miminku od škytání ulevit.
Rada první: dejte mu napít
Jakmile vaše dítko začne škytat, nejrychlejší pomocí je příjem tekutin. Pokud je kojené, nabídněte mu prso. V případě, kdy miminko přijímá tekutiny lžičkou, můžete mu dát trošku vody s maličkou kapičkou citronové šťávy.
Rada druhá: foukněte mu do obličeje
Dalším způsobem, který může miminko zbavit škytavky, je lehké a jemné fouknutí do obličeje. Pokud dítku fouknete do obličeje, na chviličku zastaví dech nebo změní jeho rytmus a to může nepříjemnou a otravnou škytavku zastavit.
Rada třetí: namasírujte ho
Často miminkům nepomáhá nic a v takovém případě je na místě miminko uklidnit a navodit v něm pocit pohody. Ideální je k tomuto účelu vsadit na příjemnou kojeneckou masáž. Během té se miminko uvolní.
Rada čtvrtá: dejte jej do vzpřímené polohy
Mnohým miminkům může pomoci, pokud jej dáte do vzpřímené polohy a chviličku jej v této poloze pochováte. Mohou si u toho ublinknout, tak pozor.