Vykoupat, pomodlit a spát. Možná i vám maminka nebo babička tohle před spaním říkávala. I když tuto známou větu mnohdy proneseme i dnes, je brána spíše jako legrace. Uspávání dětí je závěrem dne, kterého se rodiče kolikrát nemohou dočkat. Dny s dětmi bývají náročné a není se tak čemu divit, že jsou rádi, když dítko večer usne a alespoň na chvilku se domácností nenese křik, pláč, nikde necupitají malé nožičky nebo nelétají hračky.
Když je uspávání noční můra
A teď si otevřeně přiznejme, kdo z vás se na uspávání těší a pro koho je tato část dne spíše noční můrou? Všichni rodiče jistě mají i nepěkné zkušenosti s uspáváním, které jsou spojené s pláčem, hodinami zpívání, chození po bytě, kolébání nebo skákání na míči. Možná si říkáte, že vám to vaše dítko snad dělá naschvál, když takhle vyvádí. Není to tak.
Každé dítě vyžaduje jiný rituál
Možná jste četli články o tom, že děti potřebují režim. A že byste jim ho měli nastavit co možná nejdříve, ať si pěkně zvyknou. Na jednu stranu je to pravda, na stranu druhou kolikrát pořádný přešlap vedle. Děti skutečně potřebují režim, který je pro ně jakousi jistotou. I když z toho ještě nemají pořádně rozum, podvědomě si dají jedna a jedna dohromady – teď se koupu, teď mi dají pyžamko, teď dostanu mléčko, teď mi dá maminka pusu a teď jdu spát.
Naslouchejte svému dítěti
Jak uspáváte vaše dítě? Chodíte s ním dlouhé hodiny v náručí? Nebo ho necháte v postýlce, aby usnulo samo? Zkoušíte metodu vyplakání a doufáte, že i u vás zabere? Nebo s dítětem ležíte tak dlouho v posteli, dokud konečně nezamhouří oči? Pokud vaše metoda funguje, je to dobře a není potřeba cokoli měnit. Pokud to samozřejmě vyhovuje vám oběma. Jenže co když se uspání dítka nedaří, ratolest ustavičně pláče a vy ztrácíte nervy? Pak je asi něco špatně.
Najděte správnou cestu
Co se uspávání dětí týče, možná je nejlepší vsadit na metodu pokus omyl. Jestliže dítě uspáváte tím, že mu čtete pohádku a ono se vzteká, pláče a ne a ne usnout, pak ho tím možná rušíte a bylo by lepší, pokud byste jej nechali usnout v klidu. Nebo třeba potřebuje parťáka, ke kterému se přitulí, tak mu dejte plyšovou hračku. Nebo se možná bojí tmy, a když jej uspáváte v úplné tmě, je nejisté a má strach. Potom pomůže lampička nebo decentní světlo.