Maličkosti pro dětské štěstí

19.7.2017

Cílem snad každého rodiče je, aby bylo jeho dítě šťastné. Právě v batolecím věku ale mnohdy přichází první kámen úrazu, kdy si rodiče s dětmi zničehonic přestanou rozumět. Hodně rodičů to svádí na ono pověstné období vzdoru, které je typické pro období mezi druhým a třetím rokem života. Jenže ne vždy na právě tohle složité dětské období tou pravou příčinou, proč jsou děti mrzuté, protivné a plačtivé.

K dětskému štěstí stačí tak málo!

A teď si představte jednu věc: cesta k dětskému štěstí není vůbec tak složitá, jak se vám na první pohled možná zdálo. I vaše dítko může zářit štěstím na všechny strany. A víte, jak se říká: když je spokojené dítě, je spokojený i rodič. V následujících řádcích vám řekneme, jak málo stačí k tomu, aby i vaše dítě bylo spokojené – prostě šťastné!

·         Dostatek spánku

Každý z nás potřebuje spát, u dětí je tato potřeba ještě o něco větší. A mluvíme teď nejen o potřebě spánku jako takové, ale o pravidelném spánku. Ani vám by se určitě nelíbilo, pokud byste museli jeden den jít spát až o půlnoci, další den třeba v deset a pak kolem druhé ráno (berte to samozřejmě jako příklad, děti takhle pozdě spát nechodí) viďte? Když je dítě přetažené nebo naopak nedospalé, vždycky to zavání špatnou náladou.

·         Dostatek projevu

Také se vám někdy chce křičet, ale nemůžete, protože jste třeba na pracovní poradě? Pak nám jistě dáte za pravdu, jak vám to v tu chvíli zkazí náladu. A děti to mají zrovna tak. Někdy chtějí křičet radostí, jindy naopak plakat, protože jsou nešťastné nebo je něco bolí. A vy byste jim v průchodu emocí neměli bránit. Když si dítko neuleví (stejně jako někdy dospělý) pak je protivné, naštvané a ukňourané.

·         Dostatek náklonnosti

Určitě jste si někdy říkali, že vaše dítě má snad radar, protože si vždycky chce hrát, když máte zrovna něco důležitého na práci. A víte co? Děti možná skutečně takový radar mají, protože dokážou bezpečně poznat, kdy rodič pouze předstírá, že je vnímá, ale myšlenkami je někde úplně jinde. A říkejte si, co chcete, ale jistě i vy někdy potřebujete někoho, kdo vás vyslechne a je tu pro vás na 100%.

·         Dostatek lásky

Na závěr naprostá klasika: láska. Tu potřebujeme všichni, děti jakbysmet. Možná se na ně někdy zlobíte, protože dělají nepořádek, křičí a lítají po bytě, ale stejně jim vždycky musíte dát najevo, že je milujete. A že je milujete tak moc i přes ty špatné chvíle. I to totiž stačí ke štěstí.

Město pro děti