Pitný režim u batolat

6.9.2017

O důležitosti pitného režimu se toho napsalo i namluvilo hodně. Přesto jej většina lidí zanedbává a někteří jsou dokonce toho názoru, že dětí se netýká. Což je samozřejmě úplná hloupost. I děti musí dostatečně pít a jejich rodiče by na to měli myslet. Jenže kolik toho mají vypít třeba taková batolátka? Na to se společně s námi můžete podívat v dnešním článku!

Pití až když přijde žízeň? Ne!

Spousta lidí se drží toho názoru, že by se měli napít až ve chvíli, kdy dostanou žízeň. Podle nich je to jasný signál, který vysílá jejich tělo a na pitný režim tak myslí za ně. Jenže to je mylná domněnka, byť se jí tolik lidí drží zuby nehty. Když dostanete žízeň, je to doslova za 5 minut 12, abyste tělu doplnili tekutiny, protože to už začíná být dehydratované a tekutiny tak nutně potřebuje.

Kolik toho mají vypít batolata?

Množství přijímaných tekutin hodně záleží na věku a hmotnosti dítěte. Obecně platí doporučení, že čím menší dítko, tím více tekutin musí vypít. Dalším důležitým kritériem pro množství tekutin je aktivita. Pokud máte doma velice aktivní dítko, které se za celý den nezastaví, neustále někde pobíhá, skáče a je jako pytel blech, bude logicky potřebovat více pití, nežli dítě, které je klidné, vyhraje si v klidu a moc toho nenaběhá. Dalším ukazatelem je teplota. V létě, kdy je venku teplo, toho děti vypijí mnohem více nežli v zimě.

Děti okolo jednoho roku života by měly vypít cca 1-1,4 litru tekutin za den. Dvouleté děti 1,4-1,5 litru za den. Tříleté děti pak cca 1,6 litru tekutin.

Co jim dávat k pití?

Ze všeho nejlépe uděláte, když dítěti k pití nabídne obyčejnou čistou vodu. Ta je totiž na žízeň nejlepší a nekazí zoubky. Navíc nemá žádné kalorie a zbytečně nezatěžuje dětský organismus. Vyhýbejte se slazeným nápojům, pitíčkům nebo džusům. Ty můžete dítěti nabídnout jen velmi výjimečně.

Město pro děti