Nepříjemné potničky! Dá se zabránit jejich vzniku?

2.8.2017

Už zase má ty pupínky! Při pohledu na vaše dítko, na jehož tělíčku se objevily dobře známé červené pupínky podlité čirou tekutinou, zoufale sprásknete ruce a připravíte se na další kolo boje s tímto nepříjemným kožním problémem. Potničky jsou u rodičů velmi dobře známé, děti jimi totiž trpí nejčastěji, zvláště pak v horkém létě.

Co jsou potničky?

Když se řekne potničky, okamžitě si vybavíme malé červené pupínky, které se podlévají průhlednou tekutinou, hodně svědí a často mají tendence slévat se do jednoho velkého fleku. Zpravidla se objevují u dětí v tříslech a na zadečku, což jsou části těla, které hůře větrají. Často se objevují i pod bradou, na zátylku i na obličeji. Vznikají v důsledku retence vývodu potních žláz a ve většině případů do pár dní odezní samy.

Jak potničkám zabránit?

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší, z čehož plyne, že se nikdo z nás nechce dívat na to, jak naše drobečky trápí malé svědivé pupínky. Není se tam čemu divit, že hledáme způsob, jak potničkám zabránit a ptáme se, zda je to vůbec možné?! Možná si s touto otázkou hrajete i vy. I my jsme se nad prevencí potniček zamysleli a odpověď ukryli do následujících řádků. Chcete-li vědět více, čtěte dál!

Tipy proti potničkám

·         Důsledná péče po koupání

Ať už jste ten typ maminky, která své miminko koupe každý den, nebo koupací rituál dodržujete ob den, dejte si záležet, abyste miminko dostatečně utřeli. Stačí i jeden špatně utřený záhyb na dětském tělíčku a problém může být na světě. Po koupání rovněž chvilku počkejte a nedávejte dítěti plenu, dokud má vlhkou pokožku.

·         Kvalita jednorázových plenek

Jednorázové plenky jsou u maminek velice oblíbené a to i přes to, že se na trhu objevily plenky látkové. Pokud i vy preferujete jednorázovky, dbejte na jejich kvalitu. Nikdy nedávejte dítěti plenky, jejichž součástí je igelitová neprodyšná vrstva.

·         V létě bez podložek

Máte v dětské postýlce nepropustnou podložku? Pak ji v létě z postýlky vyjměte a nepoužívejte. Podložka by způsobovala zbytečné pocení, ať už ve dne nebo v noci.

Město pro děti