Co po maturitě

3.8.2017

Inkoust na maturitním vysvědčení ti už pomalu zasychá, prázdniny se překlápí do druhé poloviny a ty ještě pořád nevíš, co budeš dělat dál? Pokud zní tvoje odpověď ano, máme pro tebe dobrou zprávu.

Po tzv. zkoušce dospělosti se ti totiž otevírá svět plný možností. Můžeš se konečně pořádně začít zdokonalovat v tom, co už umíš, nebo se pustit do něčeho úplně nového. Vybírat je z čeho. Například moje máma vždycky říkala, zkus kurzy němčiny, s němčinou se dostaneš daleko.

Cizí jazyk jako vstupenka do dalšího světa

Němčina je takový zvláštní jazyk. Člověk ji buď miluje, nebo nenávidí, nic mezitím snad neexistuje. Obecně u nás ale její popularita stoupá, což je vcelku logické. S němčinou může člověk vyrazit za prací do zahraničí, a přitom být relativně blízko rodné hroudy.

Nehledě na to, že finanční ohodnocení v německy mluvících zemích se diametrálně liší od toho, co svým zaměstnancům nabízí firmy v Česku. Pokud tě ale lákají trošku vzdálenější destinace, rozhodně nezoufej! Existují i jiné jazykové kurzy.

Do zahraničí s rozumem

Pamatuji si, jak mi spolužák ze střední po maturitě říkal, že jede v září pracovat do Anglie jako lidská myčka nádobí. Možná si říkáš, že super! Člověk si vydělá peníze a rovnou se u ní zadarmo naučí jazyk. Realita je ale dost často úplně jiná.

Nájmy v Anglii jsou dost vysoké a s nádobím se moc povídat nedá. Lepším řešením může paradoxně být paradoxně zůstat o trošku déle doma, naučit se něco pořádně a až pak se vydat jako Honza do světa.

Přesně takto to totiž udělala moje kamarádka. Nedostala se na vejšku a nevěděla, co dál. Doma jí kvůli tomu dělali peklo. Možná to znáš taky. Celé dny musela na střídačku přemýšlet, co dělat dál, a dokola projíždět servery s inzeráty s nabídkami práce.

Pak se rozhodla, jít na to logicky. Sepsala si na papír, že chce žít a pracovat v zahraničí, hodně cestovat a hlavně lidem po světě rozumět. Výsledek byl jasný – pomaturitní studium.

Jenže potom přišlo další rozhodování. Jaký jazyk si vybrat? Němčinu, angličtinu, španělštinu? Každý jazyk má nějaké své pro a proti, ale všechny člověku rozšiřují okruh možností. Moje kamarádka se rozhodla pro pomaturitní studium angličtiny, protože se díky ní člověk domluví opravdu téměř všude.

Be yourself, everyone else is already taken…

Každý z nás si samozřejmě musí vybrat svou cestu sám, aby mohl dělat to, co opravdu chce a co ho baví. Být sám sebou není cíl, ale cesta. A pokud ještě pořád nevíš, co chceš dělat, věř, že osvojením si cizího jazyka (kteréhokoliv) určitě neuděláš krok vedle.

Město pro děti