Nepříjemné a bolestivé intimní úrazy malých holčiček

11.12.2017

Myslíte si, že tohle se malým dětem neděje? V tom případě jste na omylu. Bohužel. Intimní úrazy u malých holčiček jsou poměrně časté. Dochází k nim například na hřišti, kdy si děvčátka hrají na prolézačkách či klouzačkách. Dalším místem může být vana, ve které se holčička koupe a jsou i případy, kdy za vznikem úrazu na intimním místě u malé holčičky stál i na první pohled obyčejný nočník!

Může za to nemotornost i chuť objevovat svět

Malé děti, ať už se jedná o chlapce nebo dívky, jsou hodné zvědavé. Jakmile si osvojí schopnost lezení nebo dokonce chození, stává se pro ně jejich okolí více než zajímavým místem, kdy chtějí prozkoumat každý jeho centimetr. A to je mnohdy i ten největší problém. Dalším viníkem je neznalost hranic, kdy děti ještě nemají dostatečně vyvinutý pud sebezáchovy a určité situace jim nepřijdou nebezpečné.

I špatné dosednutí na nočník může způsobit bolest

Mnohdy stačí opravdu málo, aby se malé holčičky v oblasti intimních partií poranily. Někdy špatně dopadnou obkročmo na houpačku a bebíčko je na světě. Za vznikem úrazu může stát i odráželo nebo kolo, ale i naprosto běžné činnosti, jako je například vylézání z vany nebo kvapné dosednutí na nočník, který má výstupek.

Kdy je nutné zajít k lékaři?

Jakmile se holčička udeří o tvrdý předmět, zpravidla si poradí přední část rodidel. Pokud není úraz vážný, projeví se jako pohmožděnina. Někdy se ale může stát, že dojde k potrhání rodidel, která budou potřebovat šití, a v takovém případě je určitě nezbytné zajít k lékaři. Návštěva lékaře je na místě i tehdy, kdy holčička přestane močit nebo když společně s močí odchází i krev.

Jak se zachovat v případě úrazu?

V první řadě se snažte zachovat klid. Je jasné, že se jako rodič leknete, ale pokud začnete vyšilovat, dítěti tím nepomůžete. To naopak potřebuje vidět, že jste v klidu a potřebuje ve vás mít oporu. Jakmile dítko uklidníte, prohlédněte jej a zjistěte, zda může močit.

Město pro děti