Máte doma malou princeznu? Pak se určitě nemůžete dočkat dne, kdy jí konečně vyberete náušničky! Možná vás ale napadá otázka, kdy je vlastně vhodné nechat dítěti píchnout ouška? Je potřeba nechat náušničky píchnout či nastřelit co možná nejdříve, nebo se tahle tradice v dnešní době už tolik nedodržuje? A co kdybyste třeba chtěli počkat až do věku, kdy si vaše dcerka první náušničky vybere sama?
Dříve to bylo trochu jinak
Pokud bychom se vrátili o několik let zpátky v čase, pak bychom zjistili, že dříve se holčičkám ouška propichovala velmi brzo – někdy dokonce hned v porodnici. Pravda je teď taková, že ačkoli tohle je pro někoho tradice, už se od ní postupně upouští. Propichování ouška novorozencům je dnes již vzácnost, mnoho maminek čeká do třetího měsíce, jiné nechávají ouška píchat v půl roce.
Miminka necítí bolest?!
Jedním z důvodů, proč se dříve dětem píchala ouška již krátce po narození, byla domněnka, že je to nebolí. Odborníci se totiž shodovali na tom, že novorozenec necítí bolest, a proto je vhodné přistoupit k píchnutí oušek již tak brzy. A víte co? Je to hloupost, kterou dnešní studie hravě vyvrátily. Ve skutečnosti miminko bolest cítí, jen ji nedokáže dostatečně projevit.
Nenechte se zviklat okolím
Možná i vy teď váháte, zda necháte své malé dcerce ouška propíchnout v tak brzkém věku. Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší a je tedy logické, že jej nechte vystavit ani bolesti, ani stresu či strachu. Pokud na vás tlačí okolí, což je velice častý jev, především pak u babiček, nenechte se jimi zviklat. Jste-li rozhodnutí, že miminku ouška nepropíchnete nebo alespoň ne teď hned, hrdě si za tím stůjte. Je to vaše dítě a vaše rozhodnutí. Tečka.
Rozhodnutí je na vás
A kdy je tedy ta správná doba? To se nedá tak jistě určit. Vždycky záleží na konkrétních rodičích, jak se k tomuto milníku v životě jejich dcerky postaví. Již jsme zmínili, že někdo čeká pár měsíců, další třeba půl roku, jiné holčičky dostanou náušnice k prvním narozeninám a další si je vyberou samy, až z toho budou mít trochu rozum.