Jak nastavit režim u malého dítěte?

26.9.2017

Když přijde miminko na svět, vše okolo něho je nové, chaotické a možná i děsivé. Až doposud bylo zvyklé na prostředí maminčina bříška, kde mělo úplně jiné podmínky, nežli které na něho čekají v tomto světě. V bříšku si totiž mohlo dělat všechno po svém: jíst kdy se jim zachtělo, spát jak se jim zamanulo a především spát tak dlouho, jak samo chtělo. Teď je ale všechno jinak. Nové prostředí je plné změn a překvapení, díky čemuž se miminko cítí vykolejené. Tak co s tím?!

I malá miminka potřebují režim

Spousta rodičů si myslí, že malým miminkům je všechno jedno. Že jediné, co potřebují, je maminka. Často se uchylují k názoru, že nastavovat nějaký režim novorozenci je naprosto zbytečné, protože to stejně nemohou vnímat. Opak je ale pravdou! Miminka potřebují režim, díky kterému se lépe adaptují a který vám pomůže se vzájemně sehrát, aby bylo spokojené jak miminko, tak i maminka.

Nejde to hned

Největší problém nastává ve chvíli, kdy si miminko přehodí den a noc. U maminky v bříšku totiž nerozeznávalo, jestli je zrovna den nebo noc a dělalo si, co chtělo. Pro vás to ale může být pořádná komplikace: pokud vám miminko bude přes den spát a v noci dovádět, budete po pár dnech vypadat jako chodící zombie. Nemyslete si ale, že ukázat vašemu drobečkovi, kdy je den a kdy noc, je tak jednoduché. Nejde to totiž hned a nastavení režimu den a noc jde u malých dětí doslova krůček po krůčku.

Věnujte mu čas

Maminka je v životě malého miminka to ze všeho nejdůležitější. Proto máte výrazný vliv na to, abyste dítku pomohli pochopit kdy je den a kdy noc a nastavit mu tak určitý režim. Bude-li dítko přes den vzhůru, zapojte jej do běžných aktivit. Hodně si s ním povídejte, nechte jej, aby se na vás dívalo při vaření nebo uklízení a u toho mu vyprávějte, co zrovna děláte. Díky tomu dítko později začne přirozeně vnímat přirozený rytmus.

Město pro děti