Jak dítě připravit na nástup do první třídy?

24.9.2017

A je to tu! Nový školní rok, na který rodiče čekali jako na smilování a děti se zoufalstvím v očích odpočítávaly poslední dny. Možná máte doma prvňáčka, který do školní lavice usedl úplně poprvé a společně tak prožíváte obavy i nadšení z každého dne v novém prostředí. Nastoupit do školy je totiž jeden z důležitých milníků v životě každého dítěte. Úkolem rodičů je připravit dítko na novou životní etapu. Takže jak na to?

Sedněte si a dejte řeč

Pokud jste si s dítkem nestačili sednout ještě než první školní den přišel, určitě ještě není pozdě. Pokud si s dítětem sednete a popovídáte si o všem, co jej ve škole překvapilo, co je možná jinak než si představovalo, určitě uděláte dobře. Můžete spolu probrat důvody proč je nutné chodit včas spát, že povinnosti v podobě psaní úkolů ke škole jednoduše patří a připravování se do školy nebo chystání si věcí na druhý den je nutností. Chození do školy s sebou přináší celou řadu změn a dítko by o nich mělo vědět. Popovídejte si také proč se musí snažit ve škole sedět celou hodinu v lavici a dávat pozor a na škodu nebude ani dodatek, že hračky jsou pro děti ve školce, zatímco dítko už je dostatečně velké a tak dokáže pochopit, že hračky do školy nepatří.

Ujistěte ho, že mu vždycky pomůžete

Nová škola, nové povinnosti, nové prostředí – to všechno děti vnímají s obavami, protože to jednoduše neznají. A jelikož je to pro ně něco úplně nového, pak se s největší pravděpodobností stane, že se jim tu a tam něco nepovede. Vy byste proto měli svoje dítě ujistit, že mu vždycky pomůžete. Řekněte mu, že když si nebude vědět rady s domácím úkolem, budete tu pro něho. Stejně tak i v případě, kdy bude potřebovat pomoci s čímkoli jiným. Možná se vám to dá zbytečné, ale dítku se jistě uleví, když bude vědět, že se od něho ihned neočekává, že všechno zvládne samo.

Dopřejte mu čas a buďte trpěliví

Poslední rada se ani tak netýká dětí, jako spíše rodičů. Ty by se totiž měli obrnit trpělivostí, protože bude určitě potřeba. Každý z nás se musel všechno učit od začátku, stejně tak jsme si museli zvyknout na to, že najednou si nemůžeme celý den hrát a místo toho musíme sedět v lavici tiší jako pěna. Proto dětem dopřejte tolik času, kolik budou potřebovat.

Město pro děti