Jak naučit dítko jezdit na kole?

22.9.2017

Prázdniny jsou sice u konce, ale příjemně teplé babí léto je ještě před námi. I tohle období může být ideální příležitostí k tomu, abyste své dítko naučili jezdit na kole. Možná si říkáte, že na tom přece nic není. Stačí nasednout, šlápnout do pedálů a jet. Jenže pozor: ne všechna dítka mají přirozený cit pro rovnováhu a ne všechna si s kolem rozumí již po první zkušenosti.

Naučte dítě na kole i bez pláče a odřených kolen

Říká se, že jízdu na kole nezapomenete. Což o to, jen se jí musíte nejdříve naučit. A to není jen tak. První zkušenosti s jízdou na kole jsou často doprovázeny pády, odřenými koleny a slzičkami velkými jako hrachy. Chcete-li tomu předejít, určitě uděláte dobře, pokud dítko s kolem seznámíte v době mezi druhým a třetím rokem. V tomto věku jsou dítka pro každou špatnost, do všeho se vrhají s nadšením a elánem a především se tolik nebojí.

Dejte dítěti dobrou motivaci

Stejně jako s čímkoli jiným, co se týká dětí, i k jízdě na kole dítko přimějete tím, že jej motivujete. Pamatujte, že učení musí být pro ratolest především zábava, proto se určitě nebojte pojmout jízdu na kole jako hru. Navrhněte dítěti, že pokud zvládne dojet na konec ulice, uděláte stojku, postavíte se na hlavu nebo cokoli jiného, co jej dostatečně motivuje k tomu, aby hodilo obavy za hlavu.

Nutit dítě nemá smysl

Rodiče mají často tendence vidět své děti jako ty nejšikovnější, díky čemuž je kolikrát do určitých činností podvědomě tlačí. A to je špatně. Nemůžete na dítě vyvíjet tlak nebo jej dokonce do jízdy na kole nutit. Jakmile se ratolest šprajcne, že už jezdit nechce, nekřičte na něho, i kdybyste byli venku jen pět minut a dítě to přestalo bavit. Klidně se vraťte domů a zkuste to později. Nechte dítko vydechnout a pak mu navrhněte, že to půjdete zkusit znovu nebo počkejte, až s tímto nápadem přijde samo.

Tip redakce: Dětská horská kola a odrážedla seženete na bikero.cz.

Město pro děti