Miminko a domácí mazlíček: jak to skloubit?!

20.8.2018

Mít domácího mazlíčka je pro spoustu lidí naprosto přirozená věc. Pro mnoho z nás dokonce zvířecí kamarádi představují plnohodnotné členy rodiny, ke kterým se přistupuje se stejnou láskou a péčí, jako k jejím lidským členům. Jakmile má ale do rodiny přibýt malé miminko, začne nejeden rodič řešit důležitou otázku: lze skloubit zvíře a novorozence?!

Máte obavy z nově nastalé situace?

 

Možná se vaše miminko ještě nenarodilo, možná tento článek čtete, zatímco společně trávíte první dny v porodnici. Tak či onak vás možná sužují obavy, jak zvládnete nově nastalou situaci. Doma máte zvířecího kamaráda, který byl až do této chvíle zvyklý, že vás má jenom pro sebe a vy ho teď máte připravit na skutečnost, že se o vaši pozornost bude muset dělit s malým vetřelcem.

Když máte psa

 

Zvykat psa na příchod nového člena rodiny je určitě na místě s dostatečným předstihem ještě před tím, než miminko skutečně donesete domů. Uvědomte si, že pes není na tuhle situaci zvyknutý, a pokud nemáte jiné dítě, bude pro něho malé miminko něco naprosto nového. Může se stát, že mu bude vadit noční pláč, který jej probudí nebo bude citelně reagovat na fakt, že už se mu díky miminku tolik nevěnujete. Proto je potřeba jej zvykat s předstihem, aby následně nebyl tolik ve stresu a na miminko si rychle zvyknul.

Když máte kočku

 

S kočkami to může být ještě o něco horší, nežli se psy. Kočky jsou totiž na rozdíl od psů daleko svéhlavější a často si dělají, co chtějí. Není u nich výjimkou, že na nikoho příliš neberou ohledy a jedou si to svoje. Nesnáší změny a umí to dát dost nepříjemně najevo, proto se rodiče bojí, že kočka miminko poškrábe. Na místě je proto učení, že kočka škrábat nesmí – udělat to můžete například tak, že jakmile na vás vytasí drápky, přestanete si jí všímat a odejdete. Kočka pochopí, že tohle bylo špatně a příště už na vás své ostré drápky tasit nebude.

Město pro děti