Nedávej mu ten dudlík, vždyť mu zoubky porostou křivě! Také často slýcháváte tuto větu, kterou se zděšením v hlase vyřkne vaše maminka, babička nebo třeba kamarádka? Pak vás určitě napadá otázka, zdali má dudlík skutečně negativní vliv na vývoj dětských zoubků – případně i řeči. Co kdybychom se na tohle často diskutované téma podívali společně?
Pro děti je to přirozené
Každé dítě se rodí s naprosto přirozenou potřebou sát. Jakmile dítko saje, v jeho mozku se spustí řada procesů, která má za následek, že se dítko rychleji uklidní a snáze tak usne. Přirozené je sání z prsu, ale každá maminka ví, že ne vždy je možné dítěti nabídnout prs, když je neklidné a je potřeba jej uklidnit. V takových chvílích přichází na řadu dudlík.
Nedávejte dítku dudlík po porodu
Mnoho maminek, zvláště pak těch, které mají neklidná, nespavá a podrážděná miminka, je v porodnici velmi unavených z neustálého pláče. Velmi často se tak, ve snaze uklidnit dítě a zajistit si byť jen pár minut ničím nerušného klidu, uchylují k velmi časté chybě: nabídnou dítku dudlík třeba jen pár hodin po porodu. A to je chyba! V těchto chvílích se dítko učí správně sát z prsu a nabídnutím dudlíku jej přimějete sát úplně jinak. To může mít za následek, že pak miminko nebude umět sát z prsu, nebude dostatečně pít, bude mít hlad a díky tomu bude neklidné a uplakané.
Jak dudlík ovlivňuje vývoj?
Odborníci se shodují na tom, že nadměrné užívání dudlíku může způsobit změnu přirozené klidové polohy jazyka. Dítě by nemělo mít dudlík zbytečně přes den a dokonce ani v noci – tím máme na mysli dobu delší, nežli nezbytně nutnou. Dítko můžete s dudlíkem uspat, ale pak byste mu jej měli z pusinky vytáhnout. Časté používání dudlíku může zapříčinit oslabení jazyka, a zkomplikovat tak dětskou řeč.