Zásady pro bezpečný dětský pokojíček

7.2.2018

Dětský pokoj by měl být pro vaše nejmenší nejen místem, kde budou rozvíjet sebe a svou fantazii, ale také bezpečným útočištěm. Často se rodiče nechají unášet na vlnách módy a pokoj vybaví spíše dle posledních trendů než aktuálních potřeb svého dítěte. Nevědomky tak mohou svým dětem nachystat nebezpečné prostředí a v nejhorším případě jim tak přivodit i nějaký ten úraz. Na co se při zařizování dětského pokoje zaměřit, co neopomenout a čemu se zcela vyvarovat?

Začneme od podlahy

Věčné dilema se točí kolem koberců a plovoucí podlahy. Příznivci koberců volají po teplu a bezpečí v případě pádu, jejich odpůrci se ohánějí rizikem v podobě skrytých roztočů a prachu. Nabízí se tak kompromis v podobě plovoucí podlahy a menších koberců, například s potiskem silnic či jiných herních ploch. Jen pozor, aby takový koberec měl protiskluzový podklad, děti většinu času běhají a mohly by snadno po nezajištěném koberci uklouznout.

Tam, kde hrozí pád

Pořídili jste dětem patrovou postel a chcete spát v klidu s pocitem, že jsou v bezpečí? Pak určitě doplňte takové lůžko bezpečnostní sítí nebo vyšší zábranou. Drobný nábytek nikdy neumisťujte v těsné blízkosti oken, aby děti nenapadlo na ně lézt na okno. Schodiště preventivně opatřete zábranou, zejména v noci, kdy dítko bude putovat za vámi do ložnice mohou být schody velkým nebezpečím pro rozespalé dítko.

Sklo či zrcadlo

Skleněné police a velké zrcadlové plochy jsou sice pěkným designovým prvkem, ale v dětském pokoji mohou představovat skutečně velkou hrozbu. Špatně namířená hračka může z tabule zrcadla udělat hromadu nebezpečných střepů a totéž třeba se skleněnou policí.

Nábytek

Kromě kvality materiálů byste měli dbát na to, zda lze nábytek připevnit ke stěně. Máte-li doma divocha, jenž nevynechá jedinou možnost se někam šplhat, pak určitě nepodceňte dostatečné zabezpečení veškerého nábytku, na který by se mohlo dítko vyšplhat. Například knihovna plná knih může při pádu díte opravdu vážně zranit.

Bezpečnostní prvky

Nezapomínejte na záslepky do zásuvek, ale také ochranu ostrých rohů, ušetříte si tím starosti, když necháte chvíli vaše nejmenší v pokoji o samotě.

Město pro děti