Kvalitní spánek u dětí je základ

7.8.2017

Spánek je pro nás velice důležitý. Pro děti to platí dvojnásobně. Věděli jste, že spánkem strávíme třetinu našeho života? Z tohoto tvrzení plyne, že podceňování spánku není vůbec na místě a u dětí už obzvlášť ne. Potřeba spánku u našich ratolestí se mění s ohledem na jejich věk. I v tomto případě rovněž platí, že každé dítě je jiné a zatímco jedno by mohlo prospat klidně celý den, druhé abyste ke spánku doslova přemlouvali.

Pravidelnost je u dětí důležitá

Slyšeli jste o uspávacím rituálu? Určitě jste o něm četli na některém z maminkovských webů. Pokud jste si mysleli, že není potřeba děti od jejich útlého věku vést k nějakému režimu, protože jste přesvědčeni, že si vaše dítko vytvoří režim samo, bohužel se mýlíte. Děti režim potřebuji, neboť je uklidňuje a dává jim pocit jistoty. A věřte, že jistota je pro děti klíčová – jak by bylo vám, kdybyste se ocitli v novém světě, který je plný nových věcí a vy jste nikdy nevěděli, co se bude dít?

Kolik spánku děti potřebují?

Už na začátku dnešního článku jsme zmínili, že se potřeba spánku liší vzhledem k jejich věku. Novorozenci potřebují mnohem více spánku, nežli například dvouleté batole – to je přece logické.

 

A co spaní přes den?

Zajímá vás, zda děti musí spát i přes den? Odpověď je ano! Podle odborníků spánek přes den dítěti napomáhá v jeho zdravém vyvíjení se. Ovšem pokud vám dítě spánek přes den odmítá a vy na něm nepozorujete, že by bylo protivné, ospalé nebo mrzuté, pak není potřeba nic lámat přes koleno.

 

Rituály, které budou příjemné dětem i rodičům

Mnoho rodičů má z uspávání noční můry. Často jsou totiž svědky hysterických scén, kdy je dítě schopné i dvě hodiny ustavičně brečet, vztekat se a dělat psí kusy, jen aby nemuselo spát. Často tak dávají vinu dítěti a podezřívají jej, že jim to dělá naschvál. Možná se jen dopouštíte několika drobných chybiček, které vedou k potížím s usínáním. Máme pro vás pár tipů, s nimiž to zvládnete s úsměvem!

  • v pokoji, kde dítě spí, by mělo být cca 18°C
  • do roka dítěti nedávejte pod hlavičku polštář
  • zaveďte uklidňující rituál, kdy můžete dítěti zpívat nebo číst pohádky
  • nenuťte dítko usínat na vícero odlišných místech – mělo by znát maximálně 2
Město pro děti