Kojení po porodu

26.3.2017

O kojení si toho můžeme před porodem přečíst nespočet – články na internetu, brožurky v čekárně u lékaře, doporučená četba – je toho tolik! I když se po teoretické stránce dokonale připravíme, může nám realita postavit do cesty hned několik překážek. Kojit chce asi každá maminka a pokud možno co nejdéle. Co když nás ale pár dní po porodu nemile překvapí hladové miminko a nedostatek mléka?

Když má miminko hlad

 

Zatímco několik hodin po porodu miminko krásně spinká a vy jej s blaženým úsměvem sledujete, druhý den je všechno jinak. Novorozence najednou neustále pláče a není k utišení – má totiž hlad! Všechnu energii, kterou si na svět přineslo z matčina lůna, dávno spotřeboval a teď se potřebuje najíst. Jenže i spuštění mateřského mléka vyžaduje čas, časté přikládání a klid maminky. Pokud vaše miminko bude hladově plakat a vaše prsa se nebudou nalévat dostatečně, nepanikařte, nezoufejte a nevzdávejte se – všechno chce čas!

Kojení v noci – zlatý důl!

 

První dny jsou pro kojení nesmírně důležité – odborníci se dokonce shodují na tom, že jsou klíčové pro kojení třeba až do pěti let věku dítěte. Proto přikládejte co nejčastěji a travte s miminkem čas společně – stimulací dojde k rychlému spuštění mateřského mléka. Všemi deseti doporučujeme kojení v noci, neboť se v tuto část dne z těla vyplavují hormony mnohem lépe nežli ve dne, což kojení podporuje. Dochází k rychlejšímu a intenzivnějšímu pochodu v těle matky i miminka, mléko se spouští rychleji a lépe. Ačkoli je těžké omezit spánek a dát přednost kojení, věřte, že se vám to vyplatí!

Základní rady pro kojení po porodu

 

Zvláště prvorodičky mohou být kojením zaskočené – všechno okolo miminka je nové a neznámé. Proto pro vás máme základní rady týkající se kojení po porodu. Držte se jich a uvidíte, že se rozkojíte snadno a rychle – spokojená tak budete vy i miminko.

  • I když budete strašně unavená a budete toužit po spánku, nedávejte v prvních dnech miminku dudlík. Mnoho maminek tak činí ve snaze dítko utišit nebo dokonce uspat a získat tak čas pro vlastní odpočinek. Pro správné a rychlé rozkojení je ale potřeba přikládat miminko pokaždé, když si řekne.

 

  • Většina miminek první den po porodu spinká, klidně velkou část dne. Maminky je nechávají spinkat a samy odpočívají. I tady ale může nastat chyba v souvislosti s kojením. Doporučujeme vám miminko budit a povzbuzovat jej k tomu, aby se přisálo a stimulovalo tak tvorbu mateřského mléka.

 

  • Jakmile vaše miminko projeví zájem o kojení, kojte jej klidně hodinu – nebo i déle! Miminko potřebuje váš kontakt a mimo to si během kojení i schrupne.
Město pro děti