Když přijde čas na debatu o sexu, nevyhýbejte se jí

25.6.2017

Jednoho dne každé dítě přijde s otázkou „mami, jak se dělají děti?“ a vy v pozici rodiče musíte být připraveni na tuto otázku odpovědět. Mnoho rodičů si myslí, že dnešní děti díky internetu vědí o sexu všechno, nebo rozhodně mnohem více, nežli o sexu v jejich věku věděli oni. O tomto tématu je s dítětem potřeba mluvit již v předškolním věku, protože v tomto období se ještě nestydí a dokáže tak o něm s rodiči mluvit, aniž by se studem červenalo. Jakmile tedy u vás dojde řeč na téma sex, nebraňte se této debatě, ale postavte se jí hrdě čelem.

Jak s dětmi mluvit o sexu

Spoustě rodičů se do této konverzace vůbec nechce. Přitom je tolik důležité dítěti ukázat, že mezi ním a rodiči neexistuje žádné téma, o kterém by se nedalo mluvit. V první řadě se proto s tématem sexuality srovnejte sami v sobě, abyste oni dokázali mluvit beze studu či pocitu viny.

Když dítko přijde samo

Ačkoli se toho rodiče obávají, většina z nich se tomu stejně nevyhne –  dítko za nimi prostě přijde a začne se ptát. V každém případě se snažte být upřímní a ve svých odpovědích, které dáváte dítěti, i pravdiví. Nepodávejte mu lživé či mylné informace, mohlo by to vést pouze k tomu, že si je dítě domyslí samo a nepřesně.

Vezměte na pomoc tužku a papír

Rozhodně nic nezkazíte, pokud si k této rozmluvě vezmete na pomoc tužku a papír. Vůbec se neostýchejte dítku vše názorně ukázat na obrázcích. Namalujte dítěti nahou postavu muže a ženy a to včetně prsou i penisu. Namalovat můžete i miminko stočené v bříšku maminky a k tomu dodat vysvětlení, jak se tam vlastně dostalo.

Nazývejte věci pravými jmény

Rodiče se často před dětmi stydí nazývat věci pravými jmény, zvláště pak dojde-li například na pohlavní orgány. Je ale důležité pojmenovat věci jejich pravými jmény. Není na tom vůbec nic špatného, proto dítěti pohlavní orgány pojmenujte správně, stejně jako když jste mu říkali, kde je noha, oko, ruka nebo nos.

Projevy náklonnosti

O sexualitě a věcech s ní spojené se toho děti mohou hodně naučit i v běžném životě. Pomoci ji můžete právě vy jakožto rodiče. Nestyďte se s partnerem dát si před dětmi pusu nebo se lehce dotýkat,  i z toho dítka hodně pochytí.

 

Město pro děti