Vysvědčení je za dveřmi: odměnit dítě dárkem nebo zážitkem?

27.6.2017

Konec školního roku tu bude co nevidět a děti se totiž brzy budou moci svým rodičům pochlubit s vysvědčením. A nebyly by to děti, pokud by za svou celoroční snahu neočekávaly i nějakou odměnu. Není se tak čemu divit, že si již teď rodiče začínají pokládat otázku, jak své děti za vysvědčení odměnit. Ačkoli do posledního dne letošního školního roku ještě pár dní zbývá. Tak se pojďme společně podívat, čím můžete dětem udělat radost.

Sladká odměna

Velice oblíbenou alternativou odměny za vysvědčení je vzít děti na pohár. Možná i vás tímto způsobem rodiče na konci školního roku ocenili a vy chcete tuto tradici zachovat se svými dětmi. Rozhodně to není špatný nápad, zvláště pak v případě, kdy je návštěva cukrárny a koupě poháru se zmrzlinou a obrovským kopcem šlehačky pro děti vzácnost.

Co si přeješ?

Jestliže chcete své ratolesti za snahu ve školním roce ocenit, jak se patří a přitom nechcete šlápnout vedle, můžete se jich přímo zeptat, co by za vysvědčení chtěli. Určitě se najde nějaká věc, po které děti touží a kterou by si přály.

Zážitky na celý život

Dáváte přednost spíše zážitkům před materiálními dary? Pak společně s dětmi vyrazte na nějaký pěkný výlet. Bude to odměna nejen pro ně, ale i pro vás – navíc se na konkrétním výletu můžete domluvit společně nebo jim to naopak nadělit jako překvapení. Vzpomínky na společně strávený čas jsou mnohem cennější, nežli hmotná hračka.

Ne vždy se to povede

Může se stát, že dítě domů přinese vysvědčení, o kterém jste měli úplně jinou představu. Pak vás možná napadne, zda si i vaše dítě zaslouží nějakou odměnu, když ony výsledky nejsou nic moc. Co my na to? Určitě! Pokud známky nejsou výsledkem vědomého flákání a zanedbávání školní přípravy, pak si i dítka, která vysvědčením nesplnila očekávání rodičů, zaslouží něčím odměnit.

 

 

 

Město pro děti