Když je miminko v bříšku déle, než je zdrávo aneb přezrálý novorozenec

18.9.2017

Přezrálý novorozenec – slovní spojení, o kterém jste se možná z nadpisu dnešního článku dozvěděli úplně poprvé. Třeba jste neměli sebemenší tušení, že něco takového vůbec existuje. Jak vůbec takový přezrálý novorozenec vypadá? A jak dojde k tomu, že tzv. přezraje? Na to si můžete odpovědět, až si přečtete dnešní článek!

Jak k tomu dojde?

Pokud se ptáte, jak dojde k tomu, že miminko přezraje, odpověď je velice jednoduchá: zkrátka zůstane v maminčině bříšku déle, než je zdrávo. Prodlouží si svůj pobyt i přesto, že už to vůbec nepotřebuje a klidně by se již mohlo klubat na svět.

Jak vypadá přezrálé miminko?

Teď si možná v hlavě snažíte představit, jak asi takový přezrálý novorozenec vlastně vypadá a jak se liší od klasických novorozeňátek, která přišla na svět včas. Prvním viditelným rozdílem je opravdu hodně svraštělou pokožku – především pak ručičky má miminko hodně pomačkané. Dalším rozdílem je barva pokožky, která u přezrálých miminek bývá až žlutohnědá a na miminku nenajdete ani stopu po ochranném mázku. Všimnete si i neobvykle dlouhých nehtíků a výrazného zčervenání vnějších pohlavních orgánů.

Jsou nějaké rozdíly v chování?

Přezrálá miminka se od miminek narozených včas liší nejen tím, jak vypadají, ale často i svým chováním. Miminka, která si pobyt u maminky v bříšku výrazně prodloužila, jsou neklidná a trvá jim mnohem déle, než si zvyknou na své okolí. Stává se, že jsou přezrálá miminka více plačtivá. Ať už jsou ale jakkoli odlišná, nemusíte se bát – velmi brzy bude vaše miminko vypadat úplně normálně.

Komplikace při přenášení

Hlídání termínu jak maminkou, tak i lékaři má svůj dobrý důvod. Příliš dlouhý pobyt miminka v bříšku totiž není vůbec zdravý, ba naopak. Kupříkladu taková placenta – ta po nějaké době přestane fungovat tak, jak by měla a při přenášení už často neplní svou funkci. Ani plodová voda není pro miminko nejzdravější, protože už není čirá, ale smíšená se smolkou.

Město pro děti