No tak mu trošičku ujíždí levé očičko! To je toho, vždyť ty jsi taky šilhala, když jsi byla v jeho věku. A vidíš? Spravilo se to, moc to hrotíš! Také slýcháváte podobnou větu, například od babičky vašeho dítěte, kdykoli zavedete řeč na jeho šilhání? Pak je tento článek určený právě vám!
Šilhání je normální!
Možná jste se s tímto názorem setkali u jiných maminek na dětském hřišti, možná vám někdo něco podobného říkal v čekárně u dětského lékaře a možná tyhle narážky slýcháváte od rodiny. Je to přece normální, každé malé dítě trochu šilhá. No ne?!
Jenže pozor. Ještě než začnete podléhat tlaku okolí, že takové to menší šilhání u batolat je normální, přečtěte si raději dnešní článek. Některá dítka opravdu trochu šilhají, ale věkem se to spraví samo. Jenže jsou i případy, kdy šilhání může ohrozit správný vývoj. A pak už není na místě cokoli podceňovat!
Šilhání u batolat
Podle odborníků batolata šilhají ze dvou důvodů: buď u nich jde o šilhání způsobené vrozenou vývojovou vadou, nebo o šilhání způsobené vadou dioptrickou. Netřeba se domnívat, že jedna příčina se řešit musí a druhá ne. Řešit se totiž musí obě a my vám hned řekneme proč.
Vrozená vývojová vada
Pokud je u dítěte šilhání způsobené vrozenou vývojovou vadou postihující okohybné svaly, je na místě co nejdříve navštívit lékaře. Šilhání by totiž mohlo způsobit vznik tupozrakosti a nerozvinutí binokulárních funkcí. Tento případ se zpravidla řeší kombinací operace a následného cvičení oči.
Dioptrická vada
V případě šilhání způsobeném dioptrickou vadou, zajděte za lékařem, který tento problém vyřeší nasazení brýlí nebo okluzí. Dítěti bude rovněž doporučeno cvičení očiček.