Když je dítě levák

28.2.2018

Statisticky je daleko více praváků, nežli leváků. Každý z nás se rodí s jednou dominantní stranou, která se v určitém věku začne projevovat. Ačkoli je to pro většinu lidí strana pravá, najdou se mezi námi i leváci – a že jich také není zrovna málo! Naštěstí se dávno upustilo od názoru, že kdo je levák, je nějakým způsobem znevýhodněný, postižený nebo snad neschopný. V současné době se mezi praváky a leváky nedělají rozdíly. Přesto pokud máte pocit, že dominantní strana vaše dítěte je levá, měli byste vědět, jak se k tomu postavit.

Dá se to poznat?

V útlém dětském věku jsou děti schopné používat obě ruce stejně. Rodiče je pak často bedlivě sledují a snaží se vypozorovat, kterou ruku přeci jen používá více. Na samotném začátku to ještě nepoznáte, přesto můžete zkusit dát dítku do ruky hřeben a pozorovat, jakou rukou se učeše. Nebo ho vyzvěte, aby strčilo klíč do zámku. Kterou rukou to udělá, ta je pro něho dominantní.

Být levák není nic špatného

Dříve to bohužel fungovalo tak, že pokud rodiče viděli, že se u dítěte stává dominantní rukou ta levá, začali jej přeučovat. Dávali mu pastelky, příbory, hračky do druhé ručičky a snažili se jej přimět k tomu, aby používalo více pravačku, nežli levačku. Jenže přeučování dítěte z leváka na praváka není správné a navíc má i své následky – přeučené děti mohou například hůře číst. Stává se, že ačkoli se na začátku začne u dítěte projevovat dominantní levá ruka, dítko se přeučí samo od sebe na pravou, bez pomocí kohokoli cizího. Vy jej však nikdy nepřeučujte a přijměte fakt, že je vaše dítko levák.

Můžete mu pomoci

Máte-li doma malého leváka, nezoufejte si. Naopak se snažte mu pomoci, protože co si budeme nalhávat – leváci to mají v jistých ohledech přeci jen složitější. Pozor si dejte při psaní, kdy mají děti tendenci zvedat zápěstí, aby viděly, co vlastně napsaly. Ruka se jim ale v takovém případě rychle unaví, navíc držení tužky je pak nepříjemně křečovité. Dnes již existuje celá řada pomůcek, které výrazně napomáhají nejen dětem, ale i dospělým, kteří jsou leváci. Určitě se svět nezboří jen kvůli tomu, že je dítko levák, nebojte se.

Město pro děti