O odklad školní docházky mohou zažádat i rodiče

25.2.2018

Blíží se šesté narozeniny vašeho dítěte a společně s ním i další z mnoha důležitých milníků: nástup do první třídy. Ten je u nás stanoven v šesti letech věku dítěte za předpokladu, že je dostatečně vyspělé a připravené na novou životní etapu. Ne vždy je ale v zájmu dítěte, aby i při dosažení šestileté věkové hranice do školy nastoupilo. O způsobilosti školní docházky rozhoduje ošetřující dětský lékař, učitelky v mateřské škole, psychologové a samozřejmě pedagogové při zápisu do první třídy. Věděli jste, že o odklad dítěte ale můžete požádat i vy – jeho rodiče?

Samozřejmě to není jen tak

Ačkoli s návrhem na odložení školní docházky skutečně mohou přijít samotní rodiče, rozhodně to nefunguje tak, že by si luskli prstem a dítě zůstalo doma prostě jen tak. Tak či onak potřebujete i posouzení odborníků, kteří vaše dítko prohlédnou a vyjádří se o jeho způsobilosti. Je to určitá pojistka proti tomu, aby rodiče této možnosti odkladu využívali a nechávali si dítko doma s vidinou toho, že ušetří za výdaje spojené se školou.

Proč dát dítěti odklad?

Určitě se shodneme na tom, že všichni rodiče vidí ve svých dětech ty nejšikovnější, nejnadanější, nejvyspělejší a zkrátka nejlepší ratolesti. Mnohdy si nedokážou připustit, že by zrovna jejich dítě potřebovalo odklad. Rozhodně je ale lepší přijmout skutečnost, že dítko prostě ještě není zralé a nástup do školy odložit, nežli svou ratolest vystavit neúspěchu – v nejhorším případě pak nezvládnutí první třídy. Odložit nástup do první třídy o rok je tedy menším zlem, nežli dítě vystavit možnému posměchu nebo zklamání sebe sama.

Odkladu nevyužívejte pro svou pohodlnost

Opak předchozího odstavce je ten, kdy se rodiče naopak nedokážou smířit s tím, že jejich dítko najednou bude malým školáčkem. Nástup na základní školu je jedním z milníků, které z dětí dělají zase o něco soběstačnější jedince. Možná i vás drásá u srdíčka, že se z vašeho dítka stane školáček, nicméně to rozhodně není důvod k tomu, abyste navrhli jeho odklad. Pokud je dítko zralé a schopné vzdělání, neměli byste mu do cesty stavět překážku.

 

 

 

 

Město pro děti