Když dítě bolí ouško, aneb jak si poradit se zánětem středního ucha?

12.1.2018

Neutišitelný pláč, probděné noci plné naříkání a celkový neklid – takhle nějak se nejčastěji projevuje zánět středního ucha, se kterým se minimálně jedenkrát v životě setká snad každé dítko. Zpravidla přichází nečekaně a ze začátku se tváří docela nevinně, že byste na dítku možná ani nic podezřelého nezpozorovali. Následně o sobě dá vědět a díky nepříjemné bolesti trpí nejen malí drobečci, ale samozřejmě i jejich milující rodiče.

 

Co je zánět středního ucha?

Asi každý by si dokázal po svém vysvětlit, co je zánět středního ucha. Nejčastější onemocnění sluchového ústrojí, které se zpravidla objevuje především u malých dětí a má tendence se opakovaně vracet. Hnisavý zánět středouší vzniká tehdy, kdy se v těle objeví nějaká infekce – může to být i obyčejná a na první pohled neškodná rýma.

Příčiny vzniku

Jak jsme již zmínili o pár řádků výše, důvodem pro vznik zánětu středního ucha bývá virové onemocnění. Může se jednat o rýmu, chřipku nebo streptokoky či stafylokoky. Za vznikem zánětu středouší stojí i pneumokoky, kdy se podle statistik jedná až o 40 % případů. Jakmile se infekce dostane do horních cest dýchacích, je to pak již jen malý krůček k tomu, aby pronikla i do oblasti uší a nadělala zde nepěknou paseku.

 

Jak se zánět projevuje?

Prvotním signálem, který může rodiče upozornit, může být právě nachlazení nebo samotná rýma. K příznakům již propuklého zánětu pak patří pláč a neklid dítěte, které je nevrlé, protivné a vyžaduje více pozornost. Děti si často na bolavé ouško sahají a ouško může být začervenalé. Malé děti, které jsou ještě kojené, mohou odmítat prs, starší děti pak nechtějí pít z lahve – důvodem je bolest při polykání.

 

Nechvalně známé píchání oušek

Nejedna maminka se zánětu středního ucha děsí, protože je s ním spojeno jeho propichování. A kdo to zažil, ten nám jistě potvrdí, že se rozhodně nejedná o nic příjemného. Propíchnutí bubínku se provádí proto, aby mohl hnis odpovědný za celou neplechu z ucha odtéct a dítku se tak mohlo citelně ulevit. Ačkoli propíchnutí opravdu hodně bolí, následná úleva za to stojí a po propíchnutí zůstane na bubínku jen velmi malá jizvička.

 

Město pro děti