Home » děti » Když dítě bolí ouško, aneb jak si poradit se zánětem středního ucha?

Když dítě bolí ouško, aneb jak si poradit se zánětem středního ucha?

12.1.2018

Neutišitelný pláč, probděné noci plné naříkání a celkový neklid – takhle nějak se nejčastěji projevuje zánět středního ucha, se kterým se minimálně jedenkrát v životě setká snad každé dítko. Zpravidla přichází nečekaně a ze začátku se tváří docela nevinně, že byste na dítku možná ani nic podezřelého nezpozorovali. Následně o sobě dá vědět a díky nepříjemné bolesti trpí nejen malí drobečci, ale samozřejmě i jejich milující rodiče.

 

Co je zánět středního ucha?

Asi každý by si dokázal po svém vysvětlit, co je zánět středního ucha. Nejčastější onemocnění sluchového ústrojí, které se zpravidla objevuje především u malých dětí a má tendence se opakovaně vracet. Hnisavý zánět středouší vzniká tehdy, kdy se v těle objeví nějaká infekce – může to být i obyčejná a na první pohled neškodná rýma.

Příčiny vzniku

Jak jsme již zmínili o pár řádků výše, důvodem pro vznik zánětu středního ucha bývá virové onemocnění. Může se jednat o rýmu, chřipku nebo streptokoky či stafylokoky. Za vznikem zánětu středouší stojí i pneumokoky, kdy se podle statistik jedná až o 40 % případů. Jakmile se infekce dostane do horních cest dýchacích, je to pak již jen malý krůček k tomu, aby pronikla i do oblasti uší a nadělala zde nepěknou paseku.

 

Jak se zánět projevuje?

Prvotním signálem, který může rodiče upozornit, může být právě nachlazení nebo samotná rýma. K příznakům již propuklého zánětu pak patří pláč a neklid dítěte, které je nevrlé, protivné a vyžaduje více pozornost. Děti si často na bolavé ouško sahají a ouško může být začervenalé. Malé děti, které jsou ještě kojené, mohou odmítat prs, starší děti pak nechtějí pít z lahve – důvodem je bolest při polykání.

 

Nechvalně známé píchání oušek

Nejedna maminka se zánětu středního ucha děsí, protože je s ním spojeno jeho propichování. A kdo to zažil, ten nám jistě potvrdí, že se rozhodně nejedná o nic příjemného. Propíchnutí bubínku se provádí proto, aby mohl hnis odpovědný za celou neplechu z ucha odtéct a dítku se tak mohlo citelně ulevit. Ačkoli propíchnutí opravdu hodně bolí, následná úleva za to stojí a po propíchnutí zůstane na bubínku jen velmi malá jizvička.

 

Město pro děti
  • 6
    Shares

Marie KaView all posts