Když chlapečkům nesestoupí varlátka: jak se to řeší?

29.3.2018

Je to kluk jako buk! Ozve se hlas porodní asistentky, když váš syn na porodním sále poprvé spatří světlo světa. Mít doma chlapečka a holčičku je velký rozdíl. Maminky se často snaží připravit na přetahování předkožky, které je u chlapečků nutné, zatímco u holčiček žádné takové starosti nemají. Kromě toho jim může dělat starosti tzv. retence varlat, neboli stav, při kterém nebude mít chlapeček sestouplá varlátka v šourku.

Proč?!

Když taková situace nastane, každá milující maminka se bude ptát na jedinou otázku: proč právě moje miminko?! I když vám lékaři nedají jasnou odpověď, měli byste vědět, že možných příčin může být hned několik. Za nesestouplými varlátky mohou stát hormonální výkyvy, krátké cévy varlete nebo kýla. Podle statistik postihne tzv. retence varlat 1-2 % chlapečků, přičemž se daleko častěji vyskytuje u nedonošených miminek.

Jak to probíhá v těle

Každý člověk, který prošel základní školou, určitě ví, že varlata jsou mužské párové pohlavní žlázy. Jejich úkolem je tvorba spermií a produkce pohlavních hormonů. Mužských samozřejmě. Na začátku se nachází v břišní dutině, odkud ale při správném postupu následně sestupuju do šourku a právě na této jejich cestě může nastat problém. Po narození malého chlapce se kontroluje umístění varlátek a v případě, že je něco špatně, se stav nadále více sleduje.

Stav se může zlepšit sám

Dobrou zprávou je, že v mnoha případech, kdy se odhalí nesestouplá varlátka, se stav po určitém čase sám vrátí do normálu – to znamená, že si varlátka sama najdou správnou cestu do šourku, kde již zůstanou natrvalo umístěna. Takový scénář chtějí zažít všechny maminky. Co se ale stane v případě, kdy varlátka sama nesestoupí a na řadu musí přijít doktor?

Půl roku čekání

Stav se zpravidla upraví do půl roku věku dítěte. Pokud ne, měla by následovat návštěva odborníka a to buď dětského chirurga, nebo urologa. Ten by měl dle stavu určit následný postup. Nesestouplá varlátka se pak ve většině případů řeší prostřednictvím chirurgického zákroku.

Město pro děti