Dyslalie aneb když předškoláka trápí patlavost

27.8.2017

Zatímco pro některé maminky je dyslalie naprosto neznámým pojmem, o kterém se prostřednictvím dnešního článku dozvídají poprvé, pro jiné je to velmi známé téma. Dyslalie představuje nejčastější vadu řeči, se kterou se ale naštěstí dá pracovat a samozřejmě ji i napravit. Chce to jen začít včas, nic neponechat náhodě a nečekat, že se časem problém vyřeší sám…

Když tříleté dítě nemluví

Odborníci mají ve vývoji řeči u dětí jasné představy: děti do dvou let by měly být schopné vytvořit jednoduchou větu, ve třech letech už by měly zvládat svá první souvětí. Problém nastává už ve chvíli, kdy tříleté děti nemluví nebo vyslovují velice špatně, že jim dospělí prakticky vůbec nerozumí. Nutno ovšem dodat, že každé dítě se vyvíjí jinak, odlišným tempem a jednoduše po svém. I přesto je potřeba sledovat, jestli se jejich slovní zásoba rozšiřuje, opravovat špatnou výslovnost slov a věnovat dětem pozornost.

Příčiny vzniku dyslalie

Pokud má vaše dítě vadu řeči, určitě se jako pozorný rodič zajímáte o to, proč tato vada vůbec vzniká a jaké jsou její příčiny. Jednou z velmi častých příčin jsou potíže s jazykem, rty nebo tváří. Důvodem může být i špatný vzor v rodině, kdy dítě u někoho jiného vidí špatnou výslovnost a ta mu logicky připadá správná. Dalšími příčinami může být porucha sluchu, mentální retardace nebo odchylky řečových orgánů.

Jak s dítětem doma cvičit

Pokud vaše předškolní dítko trápí dyslalie, určitě je na místě navštívit logopeda. A v tomto případě platí, že čím dříve, tím samozřejmě lépe. Důležité je obrnit se trpělivostí, protože ne vždy je s dětmi všechno jako po másle a většina rodičů teď moc dobře ví, o čem je řeč. Neupínejte se na první správně vyslovenou hlásku, která vůbec nemusí značit úspěch a být důkazem toho, že vaše dítě jich vše perfektně zvládá.

Do cvičení zapojujte pomůcky procvičující jazyk a rty. Tím se dítěti uvolní mluvidla a cvičení mu tak půjde mnohem lépe a snadněji. Určitě je dobré zafixovat danou slabiku do věty nebo slov.

Město pro děti