Jak dítě naučit pít z lahve?

16.10.2017

I když je pro vás kojení tím nejlepším způsobem, prostřednictvím kterého můžete svému miminku zajistit potravu, čas od času i my matky potřebujeme na chvíli odpočinout. Být několik měsíců doma zavřená s malým pokladem je sice na jednu stranu úžasné a každá máma nám dá za pravdu, že by za nic na světě čas strávený s dítětem nevyměnily. Jenže někdy i na maminky padne potřeba vyrazit si ven s kamarádkami – i kdyby to bylo na jeden jediný večer a pak zase dlouhé měsíce nic. Jenže pokud je vaše miminko kojené, i na ten jeden jediný večer mu budete muset zajistit jídlo. A jak jinak, nežli prostřednictvím flašky.

Jak miminko naučit pít z lahve?

Zatímco některá miminka nemají s přechodem z bradavky na flašku sebemenší problém, jiná tuto změnu odmítají. A to může být problém a zároveň důvod, proč se z vašeho večera s kamarádkami nakonec stane večer s miminkem. Jak tedy miminko co možná nejsnadněji naučit pít z lahvičky?

Tip první: nejdůležitější je vhodná savička

Na začátku všeho před vámi stojí důležitý úkol: najít vhodnou savičku. Existuje jich hned několik a ne každá musí miminku nutně sednout. Základem úspěchu je najít takovou savičku, která bude co možná nejpodobnější vaší bradavce. Vyzkoušejte klidně několik typů, druhů i materiálů, určitě najdete to pravé.

Tip druhý: snažte se miminko zbytečně nemást

Pokud vaše miminko až doposud sálo pouze z vašeho prsa, je zvyklé na určité kojící rituály – kojení za tmy, určitá poloha atd. Jakmile mu tedy budete chtít podat lahvičku, snažte se všechno dělat jinak, nežli jak to děláte běžně při kojení. Pokud byste totiž vše dělali úplně stejně, miminko by očekávalo, že mu nabídnete prso a místo toho by dostalo lahev. A je logické, že by ho to zmátlo a zrovna dvakrát nepotěšilo.

Tip třetí: trpělivost je na místě

Pokud bude vaše miminko zrovna z těch dětí, které budou lahvičku při prvních pokusech odmítat, snažte se nevzdávat. Mějte trpělivost, ne vždy jde všechno hned. Zvykání na lahvičku může trvat klidně několik týdnů.

 

Město pro děti