Co byste měli vědět o moučnivce

19.3.2018

Moučnivka je poměrně časté onemocnění vyskytující se především u velmi malých dětí. Poznáte jej podle bílého povlaku na jazyku, který mnoho maminek zpočátku mylně zamění na zbarvení jazyka vlivem mateřského mléka. Často se moučnivka „rozleze“ z jazyku i na tváře a patro a rodiče pak mají oči navrch hlavy, co že se to s jejich milovaným drobečkem vlastně děje.

Proč moučnivka vzniká?

Pokud v pusince vašeho miminka objevíte bílé skvrnky nebo povlak na jazyku, je logické, že se budete pídit po příčině. Za vznikem moučnivky hledejte kvasinky zvané Candida albicians. Tyhle kvasinky se v ústech vyskytují naprosto běžně a zpravidla nedělají problémy. Změna nastává ve chvíli, kdy dojde k jejich přemnožení, což se stává při oslabené imunitě.

Pár věcí, které byste o moučnivce měli vědět

Nezáleží na tom, jestli jste na tento článek přišli náhodou nebo jestli jste v pusince vašeho dítěte objevili bílé skvrny a s pomocí internetu jste se snažili přijít na to, to ty bílé flíčky vlastně jsou – tak či onak jsme pro vás sepsali pár věcí, které byste o moučnice určitě měli vědět.

·         Opakovaně se vrací

Moučnivka je bohužel onemocnění, které má tendence se vracet. Nikdo vám neřekne, jestli se objeví za měsíc, za půl roku nebo třeba vůbec. Jakmile ji ale vyléčíte, nemáte žádnou jistotu, že se znovu neobjeví. Je to prostě potvůrka, která neví, kdy má říci sbohem.

·         Může způsobit krvácení

Nemusíte se hned vyděsit a začít plašit. Krvácení může vzniknout v případě, kdy se moučnivka hodně rozšíří a postihne i tváře nebo patro. V takovém případě opravdu může dojít k tomu, že tato místečka budou slabě krvácet. Proto se nelekejte, je to běžné.

·         Zpravidla není nebezpečná

Pokud jsou projevy moučnivky mírné, například tedy, pokud postihne třeba jen jazyk, nepředstavuje pro dítě kdovíjaké nebezpečí. V drtivé většině případů pak po několika dnech sama od sebe prostě zmizí.

·         Může způsobit plynatost

Možná to nevíte, ale moučnivka se může zapříčinit o to, že bude vaše dítko trpět plynatostí a v důsledku toho jej bude bolet bříško. Bolesti bříška jsou u malých dětí častá a rodiče nám jistě dají za pravdu, že nejsou zrovna oblíbená. Děti jsou pak neklidné, podrážděné, špatně spí a hodně pláčou.

 

Město pro děti