Čekám miminko v zimě: jak ho oblékat?

19.11.2017

Čekáte miminko v zimních měsících, za které můžeme považovat nejen aktuální měsíc listopad, ale i další měsíce, jež po teplotní stránce rozhodně nebudou nejpřívětivější? V tom případě je dnešní článek určený právě vám a vy byste si jej určitě neměli nechat ujít! Maminky zimních dítek totiž už před porodem řeší jedno časté dilema: do čeho já budu toho mého drobečka oblékat?! Jestliže si i vy kladete podobné otázky a nemůžete na ně najít odpověď, pak ji určitě najdete v následujících řádcích.

Vše záleží na mamince

Rádi bychom hned ze začátku zmínili jednu důležitou informaci: čerstvě narozená miminka a dokonce ani dítka mladší jednoho roku nemají rozvinutou termoregulaci, takže se samy od sebe nedokážou přizpůsobovat okolním teplotám. Velmi snadno se přehřejí nebo naopak podchladí. Proto vše záleží na jejich maminkách – tedy na vás.

Babička vždycky říkala: děti musí mít o jednu vrstvu více!

Možná i vám vaše maminka nebo třeba babička ještě před porodem kladla na srdce jedno nepsané pravidlo: děti musí mít vždy o jednu vrstvu oblečení více, nežli dospělý člověk. Pokud jste si mysleli, že se na tohle pravidlo jednoduše a bez rozmýšlení spolehnete, dovolíme si vás zastavit. Ne vždy je to totiž pravda. Každá maminka obléká své dítko jinak, je to dáno zvykem.

Systém cibule

To nejjednodušší, co můžete při oblékání miminka v zimě udělat, je vsadit na systém cibule. Tím máme na mysli systém vrstvení, kdy dítě oblečete do několika vrstev. Jako první vrstvu radíme vybírat pohodlnou bavlnu, která je příjemná na dotek a navíc krásně zahřeje. Snažte se vyhýbat umělým materiálům, protože syntetika nedokáže zahřát a navíc je mnohdy i nepříjemná na těle. Oblečení se snažte volit větší, protože pokud bude příliš těsné a bude až moc doléhat na tělo, miminko se nebude moci zahřát.

Když hodně mrzne, raději zůstaňte doma

Pokud budou hodnoty na teploměru opravdu hodně nízko pod nulou a nebude to nijak zvlášť nutné, raději se procházky na čerstvém vzduchu společně s miminkem vzdejte. Jasně, čerstvý vzduch a trošku zimy nikomu neublíží, pokud je správně oblečený. Ale přesto platí, že by malá miminka neměla být zbytečně vystavována extrémním mrazům.

 

 

Město pro děti