Příprava do školy – jak můžete dítěti pomoci?

21.11.2017

Jakmile dítko začne chodit do školy, spousta věcí se v jeho životě – a stejně tak i v životě jeho rodičů – změní. Najednou musí jít stranou naprostá bezstarostnost a dlouhé hodiny hraní, které tam musí ustoupit novým povinnostem v podobě psaní úkolů a přípravy do školy. A právě s tou mohou rodiče dětem pomáhat. Nejenže tak získáte další důvod, proč trávit čas společně, ale zároveň v životě dítěte nastolíte určitý řád – a jak je známo, děti režim potřebují jako sůl.

Jak pomoci dítěti s přípravou do školy?

Konkrétně máme na mysli psaní domácích úkolů, ze kterého se každé dítě čas od času pokusí nějakou šikovnou fintou vykroutit. Vy jste tu ale od toho, abyste podobné pokusy odhalili a pokud možno jim dokonce předešli. Jak na to vám poradíme v následujících řádcích, takže určitě nepřestávejte číst!

Najděte pro psaní úkolů správné místo

Co se týče dětí, často se opakuje jedna dobře známá věta: každé dítě je jiné. To platí i co se týče místa pro psaní úkolů. Některé děti potřebují mít klid a nechtějí být při práci ničím a nikým rušeni. Pak jsou tu zase děti, kterým naopak až přílišné soukromí vadí a místo toho dají přednost takovému místu, kde budou i při práci v centru dění. Proto vyslyšte potřeby vašeho dítěte a snažte se jim maximálně přizpůsobit.

Vyberte pro úkoly vhodnou dobu

Psaní úkolů není zrovna nejoblíbenější činnost, i tak se mu ale děti nevyhnou. Aby to u vás doma probíhalo bez zbytečných scén a rozruchů, pokuste se najít vhodnou dobu, kdy budete s dítětem úkoly psát. Berte v potaz nejen jeho časový harmonogram, ale i váš denní režim a snažte se najít ideální kompromis. Jedině v případě, kdy to bude vyhovovat oběma stranám, může vše fungovat tak, jak by fungovat mělo. Pokud má vaše dítko nějaký zájmový kroužek, určitě ho do psaní úkolů nenuťte hned, jen co se za ním zavřou vchodové dveře – v takovém případě se doporučuje dát dítěti alespoň půl hodinky na oddech.

 

 

Město pro děti