Co by měly maminky říkat svým dětem. Zn. každý den!

17.11.2017

Každý rodič chce pro své dítko jen to nejlepší. Pokud se před námi objeví příležitost pomoci našim drobečkům ve správném vývoji, pak je logické, že se této šance chopíme pevně za pačesy. Jednou z možností, kterou můžete podpořit správný vývoj vašich dětí, jsou na první pohled obyčejné věty. Možná si teď říkáte, že toho během dne s dětmi napovídáte hodně. Jenže tohle nejsou jen tak nějaké věty, které rodiče říkají automaticky nebo ze zvyku. Tohle jsou věty, které si děti zaslouží poslouchat každý den.

Každý dělá chyby

Určitě znáte tohle rčení: učený z nebe nespadl. V tom případě na něho myslete i ve chvílích, kdy se vašemu dítěti něco nepovede. Nikdo z nás totiž není dokonalý a každý má právo na to, aby mohl udělat chybu. Od dětí nemůžete očekávat, že budou hned všechno umět a ve všem budou perfektní. Jakmile tedy něco vaše ratolest „zvoře“, snažte se zachovat klid místo toho, abyste hned rozhořčeně a naštvaně vybouchli. V klidu mu řekněte, že každý dělá chyby a že je to v pořádku.

Když řeknu ne, znamená to ne

Každý rodič určitě bude souhlasit, že slovíčko „ne“ je jedno z prvních, které si malé děti osloví. Vaším úkolem je dítěti vysvětlit, jaký význam tohle slůvko má. Děti by měly pochopit, že když řeknete ne, znamená to ne a není zde místo pro diskuzi. Dítka jsou totiž vskutku vynalézavá a často dokážou přijít na způsob, jak vaše „ne“ proměnit na „ano“.

Budu tě milovat, ať uděláš cokoli

Děti potřebují lásku, o tom nemusí být pochyb. Potřebují jí od prvního okamžiku, kdy se na našem světě poprvé nadechnou a potřebují jí po celý život. Úplně nejmenším dětem dodáváme lásku tím, že vyslyšíme jejich volání, reagujeme na jejich pláč a jsme tu pro ně 24 hodin denně. U starších dětí někdy vzniká problém, kdy nedokážou rozlišit rozdíl mezi „maminka nemá ráda, jak se chovám“ a „maminka nemá ráda mě“. Proto dítěti často opakujte, že ať už se chová jakkoli nebo ať už dělá cokoli, milujete ho pořád stejně.

Město pro děti