Ach ta rýma! Jak vybrat vhodnou odsávačku?

15.11.2017

Snad každá maminka nám dá za pravdu, že dětská rýma může hrdě konkurovat hororu. Drtivá většina malých dítek se musí s rýmou poprat a stejně tak i jejich rodiče. Malí kojenci – a dokonce ani batolata – neumí smrkat, takže od nich nemůžete očekávat, že nadšeně frknou do kapesníku, až jim ho přiložíte k nosu. Takhle to prostě nejde. Jediný způsob, jak dítěti od ucpaného nosu pomoci, je vzít si k tomu odsávačku. No jo, jenže k dostání jich je tolik, že si možná pohráváte s otázkou: kterou vlastně vybrat?!

Odsávačku potřebujete. A přes to nejede vlak!

Jestliže zrovna pořizujete výbavičku pro miminko a váháte, zda odsávačku skutečně potřebujete. A odpověď? No samozřejmě, to je bez debat! A vzhledem k tomu, že nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat, ji pořiďte ještě před tím, než se vaše malé štěstí narodí.

Malé děti nejenže se neumí rýmy zbavit samy, oni nezvládnou ani dýchat pusinkou. Proto je potřeba rýmu z nosních dutin často odsávat a snažit se dítěti ulevit. Odsáváním rýmy zároveň zamezíte množení sekretu, odkud by se mohl následně dostat do dutin obličeje nebo oušek a stav dítka tak ještě zhoršit.

Jak vybrat vhodnou odsávačku?

Teď už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, co vás asi zajímá ze všeho nejvíce: tedy jak vybrat vhodnou odsávačku a jak mezi všemi těmi druhy poznat, která je ta nejlepší?

1.      Ruční odsávačka

Když se řekne odsávačka hlenů, snad každého okamžitě napadne ta manuální. Manuální odsávačky jsou cenově nejdostupnější, ale na druhou stranu s nimi odsávání trvá podstatně déle. A když máte netrpělivé dítko, nechcete se zbytečně zdržovat. Manuální odsávačky se ještě dělí na hadičkové a balonkové. Hadičkovou odsávačku si možná pamatujete z dob, kdy jste byli malí – skládá se z nádobky s víčkem a dvou hadiček, kdy jedna má zaoblenou hranu a strká se do nosních dírek a na druhé je náustek, kterým rýmu taháte ven. Balonkové odsávačky se skládají z balonku a nástavce pro nos a fungují tak, že nejdříve rukou balonek stlačíte, následně do dětského nosánku strčíte nástavec a balonek pustíte.

1.      Odsávačka na baterky

Dalším typem odsávačky jsou modely na baterky, které jsou příslibem snadného a poměrně rychlého odsátí hlenů. Pyšní se vysokým sacím výkonem, takže s nimi dítěti nosánek skutečně důkladně vysajete a zbavíte jej rýmy. Co se týče ceny, počítejte s vyšší finanční investicí pohybující se v rozmezí od 600 Kč výše. Na trhu jich je k dostání několik, liší se nejen značkou, ale i designem a velikostí, kterou můžete přizpůsobit dítěti.

2.      Odsávačka na vysavač

Posledním typem odsávačky, o kterém si v dnešním článku něco řekneme, je odsávačka na vysavač. Ještě než se začnete děsit, že to musí být pro dítko hrozivé, nechte si vysvětlit, jak to vlastně funguje. Odsávačka funguje tak, že se připojí k vysavači a nosní nástavec se klasicky zavede do dětského nosánku. Nutno dodat, že nástavce jsou uzpůsobeny tomu, aby se nedaly zastrčit příliš hluboko, a nemají tak možnost dítěti ublížit. Vysavač následně zapnete a odsajete hleny z nosánku vašeho dítka. Odsávačky na vysavač jsou podle některých maminek nejlepší volbou, protože vysavač vytvoří daleko větší podtlak a vysaje tak mnohem více hlenů, nežli předchozí dva typy odsávaček.

Město pro děti