Tablet a děti: ano nebo ne?

1.4.2017

Moderní technologie v podobě chytrých mobilních telefonů či tabletů rozdělují rodiče na dva neslučitelné tábory. Zatímco někteří jsou zásadně proti tomu, aby se dětem svěřovaly do rukou, jiní jsou jejich zastánci a tvrdí, že nám mnohdy mohou s hodně věcmi pomoci. Jaká cesta je lepší? Patří dětem tablety do ruky nebo ne?

Představme si pro a proti

Možná i vaše dítka dospěly do věku, kdy se začínají o moderní vymoženosti zajímat. Proto byste měli mít v této problematice jasno ještě předtím, než dítko přijde s všetečnou otázkou: mami, můžu dostat tablet? Pojďme si společně představit pro a proti těchto chytrých vychytávek – třeba vám to pomůže v rozhodování!

Jsme pro

Hned v první řadě je nutné si uvědomit, že moderní technologie a internet jsou nedílnou součástí dnešního světa. I my dospělí používáme notebooky, mobily či tablety – nemluvě o internetu. Děti to vidí, chtějí nás napodobovat a dělat věci, které děláme my. Není se tak čemu divit, že zatouží po tabletu – vždyť my jej máme taky!

Je pravda, že tablet v mnoha situacích představuje záchranu. Například v době, kdy je dítko nemocné a selžou všechny pokusy o jeho zabavení, může tablet přinést potřebnou zábavu. Při čekání u lékaře, kde jsou děti rozmrzelé a po dlouhé době i roztěkané, může být pomocníkem, který dítko udrží chvilku v klidu sedět. Nutno zmínit i celou řadu aplikací, které lze do tabletu stáhnout a které dítku pomáhají s jeho rozvíjením.

Jsme proti

A teď se na to podívejme z toho druhého soudku. Proč jsou někteří rodiče zásadně proti tomu, aby se dětem dával tablet. Má to jednoduché vysvětlení: jakmile si děti zvyknou na zábavu s tabletem, ztratí zájem o běžné věci a hračky. A to je škoda, nemyslíte? Mnoho dětí tráví u tabletu prakticky celý den a nedělají nic jiného, nežli prstem ovládají tuhle moderní hračku.

Závěrem

Jak to tedy je? Je rozumné svěřit dítěti tablet, nebo bychom jej měli v jeho vlastním zájmu od těchto vymožeností držet co možná nejdéle? Zkusme si říci: všeho s mírou. Každý rodič by se měl rozhodnout dle vlastního instinktu, zda dítěti tablet dát nebo ne. Může totiž nejen pomoci, ale i uškodit. Ne vždy je ale chyba právě na dětech.

Město pro děti