Miminko má žluté bělmo – co to znamená?

26.2.2017

Miminka vypadají po porodu různě. Některá mají díky průchodu porodními cestami lehce zdeformovanou hlavičku, většina z nich vypadá pomačkaně, mají všelijaké barvy – ale i přesto maminkám připadají nejkrásnější na světě. Jen málokterá maminka by o svém miminku tvrdila opak. Tu a tam ale i maminky shledají nějakou vadu na kráse, které je překvapí, mnohdy zaskočí. Mezi ona překvapení patří i žluté bělmo, které může maminky vyděsit.

Co to znamená?

Všimla jste si, že má vaše miminko žluté bělmo a okamžitě jste zalarmovala sestřičky? Ty vás určitě ujistily v tom, že se nejedná o nic závažného. Žluté bělmo bývá příznakem novorozenecké žloutenky a ta je lékaři považována za zcela normální stav. Tu po narození podle statistik prodělá až polovina miminek.

Co je příčinou?

Za žloutenku – tedy zbarvení kůže či očního bělma – může zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Ke vzniku žlutého barviva dochází při rozpadu červených krvinek. Žloutenka u miminek vzniká ze dvou důvodů: buď se v jejich těle tvoří nadbytek tohoto barviva, nebo ho jejich tělíčko nedokáže dostatečně vylučovat.

Jak se léčí?

Pokud má novorozenec žloutenku, nepodstupuje žádnou léčbu. Žloutenka zpravidla odezní sama a to nejpozději do dvou týdnů po narození. Projevit se může nejen žlutavým zbarvením, ale i větší únavou miminka. Doporučuje se miminko co nejvíce vystavovat dennímu světlu, kdy dopad paprsků urychlí vylučování bilirubinu z těla. V případě, kdy dítě prochází těžší formou žloutenky, může být lékaři naordinována fototerapie. Na miminko se potom svítí ultrafialovým světlem, které bilirubin rozkládá.

 

 

Město pro děti