Home » děti » Miminko má žluté bělmo – co to znamená?

Miminko má žluté bělmo – co to znamená?

26.2.2017

Miminka vypadají po porodu různě. Některá mají díky průchodu porodními cestami lehce zdeformovanou hlavičku, většina z nich vypadá pomačkaně, mají všelijaké barvy – ale i přesto maminkám připadají nejkrásnější na světě. Jen málokterá maminka by o svém miminku tvrdila opak. Tu a tam ale i maminky shledají nějakou vadu na kráse, které je překvapí, mnohdy zaskočí. Mezi ona překvapení patří i žluté bělmo, které může maminky vyděsit.

Co to znamená?

Všimla jste si, že má vaše miminko žluté bělmo a okamžitě jste zalarmovala sestřičky? Ty vás určitě ujistily v tom, že se nejedná o nic závažného. Žluté bělmo bývá příznakem novorozenecké žloutenky a ta je lékaři považována za zcela normální stav. Tu po narození podle statistik prodělá až polovina miminek.

Co je příčinou?

Za žloutenku – tedy zbarvení kůže či očního bělma – může zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Ke vzniku žlutého barviva dochází při rozpadu červených krvinek. Žloutenka u miminek vzniká ze dvou důvodů: buď se v jejich těle tvoří nadbytek tohoto barviva, nebo ho jejich tělíčko nedokáže dostatečně vylučovat.

Jak se léčí?

Pokud má novorozenec žloutenku, nepodstupuje žádnou léčbu. Žloutenka zpravidla odezní sama a to nejpozději do dvou týdnů po narození. Projevit se může nejen žlutavým zbarvením, ale i větší únavou miminka. Doporučuje se miminko co nejvíce vystavovat dennímu světlu, kdy dopad paprsků urychlí vylučování bilirubinu z těla. V případě, kdy dítě prochází těžší formou žloutenky, může být lékaři naordinována fototerapie. Na miminko se potom svítí ultrafialovým světlem, které bilirubin rozkládá.

 

 

Město pro děti

Marie KaView all posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *