Jak poznat šikanu a jak se s ní vypořádat?

6.2.2017

Šikana není v dnešní době žádným nevídaným jevem. Bohužel. Děti jsou různé a my se tak s šikanou můžeme setkat i v době, kdy naše dítko chodí teprve do školky. V drtivé většině případů mají rodiče problém šikanu odhalit – dítě se s touto zkušeností zpravidla nesvěří – a mnohdy trable svého potomka nevědomě přehlíží i delší dobu. A zatímco rodiče nic netuší, dítko tiše trpí…

O šikaně se nemluví

Rodiče, jejichž děti měly problém s šikanou, nám jistě dají za pravdu, že právě tohle je jedna z těch situací, o kterých děti nerady mluví. Šikanované dítko se stydí přiznat, že mu jiné děti dělají ze života peklo – často je to způsobeno výhrůžkami, že pokud dítě něco poví, bude to ještě mnohem horší. Jak tedy probíhající problém odhalit?!

Sledujte chování

Pokud se tak stane a vaše ratolest se stane obětí šikany, nepočítejte s tím, že za vámi ihned poběží a všechno vám řekne. Ano, některé děti tak opravdu učiní, ale je jich malé procento. Proto byste měli jako svědomití rodiče pozorovat chování svého dítka a snažit se jen rozluštit – a čím dříve, tím samozřejmě lépe.

·         Bolení bříška

Pokud má dítě ve školce či škole problémy, nechce tam chodit. A jak se tomu vyhnout? Jednoduše! Předstíráním, že ho něco bolí. Nejčastěji se dítka vymlouvají na bolest bříška, pro kterou je rodiče nechají doma. Pokud se ale bolesti břicha objevují až příliš často, měli byste zpozornět.

·         Uzavření do sebe sama

Šikanované děti mají tendence uzavřít se samy do sebe, být ve svém vlastním světě, do kterého utíkají před problémy a nepříjemnými zážitky. Pokud se z vašeho dítka, které bylo veselé a upovídané rázem stane mlčící samotář, pak je to možná jeden z varovných příznaků.

Jak šikanu řešit?

Odhalili jste nepříjemnou pravdu, že se vaše dítko stalo obětí šikany a nyní řešíte, jak s touto situací správně naložit? Ačkoli vás ratolest bude sebevíce žádat, abyste o tom nikomu neříkali –zvláště pak ne rodičům oněch deviantů – neměli byste jej poslechnout. Šikana je vážná věc, která může v případě, kdy zajde hodně daleko, skončit opravdu špatně a byla by chyba o ní mlčet. Zajděte proto do školky/školy a vše řešte s učitelkami a klidně i s vedením. To by mělo podniknout další kroky.

Město pro děti