Novorozenecká žloutenka – je třeba se bát?

9.12.2016

Novorozenecká žloutenka je onemocnění, které postihuje 40-60 procent novorozenců. Projevuje se nejčastěji 2.-3. den po porodu a vyznačuje se žlutým zabarvením kůže, které je viditelné na přirozeném světle. Zbarvení dožluta se objevuje nejdříve na hlavičce a postupuje dále na hrudníček a končetiny. Mnoho maminek se novorozenecké žloutenky děsí již před porodem – zpravidla je totiž předzvěstí několika dní navíc strávených v nemocnici. Nabízí se proto otázka: je nutné se novorozenecké žloutenky obávat?

Co je vlastně novorozenecká žloutenka?

Novorozenecká žloutenka je zvýšené množství bilirubinu v krvi, to znamená, že játra dítěte ještě neumí v dostatečné míře zpracovat krevní barvivo. Častěji se žloutenka objevuje u předčasně narozených dětí a dá se říci, že častěji i u dětí kojených a u nich zpravidla přetrvává déle. Pravda je ale taková, že není důvod se novorozenecké žloutenky bát, je to v podstatě fyziologický jev a velmi dobře se dá zvládnout. V některých případech může být novorozenecká žloutenka důvodem pro delší pobyt v porodnici do doby, než hodnoty v krvi dítěte klesnou na přijatelnou míru, která nevyžaduje lékařský dohled.

Jak se novorozenecká žloutenka léčí?novorozenecka-zloutenka-telo

V porodnici jsou děti pravidelně kontrolovány a hodnoty prozrazující novorozeneckou žloutenku jsou jim měřeny. Při nižších hodnotách bývá prvním doporučením miminko svléknout do plenky a v postýlce položit co nejblíže k oknu na denní světlo. Je to tzv. fototerapie. Pokud tento první způsob nezabere a hodnoty bilirubinu v krvi nadále stoupají, přistupuje se k fototerapii pod lampou. Miminko je opět svlečené do plenky, jsou mu přelepena očička a je vystaveno modrému světlu. Délka fototerapie je individuální, může stačit 1 den, ale někdy je potřeba u miminka provádět fototerapii až týden.

Neděste se delšího pobytu v porodnici

Každá maminka se jistě těší, až bude s miminkem co nejdříve doma a najednou přijde první problém v podobě žloutenky a naráz je pobyt v porodnici protažen na neurčito. Mnoho maminek to v rozbouřených hormonech při šestinedělí nese těžce, ale je třeba si uvědomit, že je lepší si pobyt v porodnici o pár dnů prodloužit a jít domů až je miminko zcela v pořádku, než odchod domů uspěchat.

 

Město pro děti