Escape room – zaručený lék na nudu

6.10.2017

Populární zábava v podobě tzv. escape room, česky únikových her, se světem začala rozmáhat před 10 lety, u nás v České republice před 4 roky. Spočívá v tom, že se skupinka nejméně 2 a maximálně 5 lidí snaží dostat ven z místnosti, do níž se nechala dobrovolně zavřít. Úkolem této skupinky je řešit všemožné hádanky a rébusy, objevovat indicie a dostávat se tak k indiciím dalším, které by je měly zavést k cestě ven, na což mají obvykle 60 minut. Za tuto hodinu pak skupinka zaplatí kolem 1000 korun.

Zažijete nezažitelné

Pokud vás trápí, že jste se narodili zrovna v dnešní době, a ne například ve středověku, pak jsou únikovky něco pro vás. S nimi se můžete podívat kamkoliv chcete. V některých hrách máte možnost podívat se do vězeňské cely nebo protiatomového krytu. Toužíte-li po tom, stát se agentem 007, nebo si zahrát na disidenta, to vše je možné. Můžete jít po stopách věhlasného chemika, hledat Kámen Mudrců nebo zachraňovat tajemný dědečkův trezor.

Jak to vzniklo?

Jak už se výše v článku píše, tyto hry vznikly před 10 lety, a to v Japonsku. Zde se můžete dočíst, že vycházejí z počítačových her. Jejich principem je řešení hlavolamů a hádanek, nalézání indicií, jejichž pomocí se hráč proklikává do dalších kapitol příběhu. Z Japonska se hry šířily do Ameriky a Evropy. Únikovky tak jak je známe dnes vznikly pravděpodobně v Maďarsku, odkud se následně dostaly k nám.

Pár příhod pro zasmání

Je jasné, že se 10 let existence únikových her neobešlo bez vtipných situací. Občas se najdou lidé do hledání indicií tak zapálení, že jsou schopni rozložit postel v místnosti – sloužící v tomto případě pouze dekorativně – na co nejmenší možné díly. Někteří zase věří, že jediná správná cesta ven je oknem.

Záhada jménem psací stroj

Jelikož nejsou hry nijak věkově omezené, jsou velmi oblíbené i u dětí. Někdy se jim díky jejich skvělé představivosti daří lépe než rodičům, jindy jim ale jejich věk a málo zkušeností může být na škodu. Do jedné z her byl zakomponovaný i psací stroj, ve kterém byl vložen papír. Děti k němu přišly, a když zjistily, že na papíru nic napsaného není, vytáhly ho a odložily. Jakmile zjistily, že psací stroj není ve hře pouhou dekorací, vrátily se k němu a zkoušely do něj psát jako do počítače. Za boha nemohly přijít na to, proč se jim nic neukazuje. Roommaster jim proto vysílačkou poradil, že tam musí vložit zpátky papír. To ale taky nebylo jen tak, protože jim dalších 10 minut zabralo přemýšlení nad tím, jak se tam papír vlastně vkládá. V tomto článku se můžete dočíst, že velmi podobná příhoda se stala i studentům z NewYorku.

Escape room – skvělý dárek pro všechny příležitosti

Nevíte, co dát své drahé polovičce k narozeninám? Přemýšlíte, jaký dárek k Vánocům koupit svým rodičům lačnícím po dobrodružství? Tak už nemusíte! Únikové hry jsou pro takovéto příležitosti jako stvořené.

Jedna zábavná historka nakonec

Nejste si jisti, zda je tahle forma zábavy zrovna tím pravým ořechovým pro vaše blízké? Ani s tím si nemusíte dělat těžkou hlavu. Děti se rozhodly udělat radost svému tatínkovi a koupily mu právě jednu z únikových her. Když přišel tatínek do místnosti, uvelebil se na gauči, popadl noviny z roku 1945 a celých těch 60 minut střídal čtení a spaní. Na konci řekl, že to byla jedna z nejlepších hodin, co kdy zažil, protože takový klid už prý dlouho potřeboval.

Město pro děti