Zdravá pochoutka pro děti: Víte, jak udělat křížaly?

9.2.2021

Pokud vaše děti často „honí mlsná“, možná byste jim rádi nabídli zdravější variantu, než jsou bonbóny a čokolády. Jakou pochoutku ale vybrat, aby potomci byli spokojeni, a přitom do sebe v několika málo soustech nedostali nálož přidaných cukrů? Vsaďte na klasiku – jablečné křížaly! Milovaly je už naše babičky, ale určitě se jimi zavděčíte i těm nejmenším mlsounům. Zjistěte, jaká jablíčka je nejlepší nasušit a jak udělat křížaly, aby byly tak akorát křupavé.

Jak udělat křížaly, aby chutnaly i těm nejmenším?

Domácí křížaly, tedy sušená jablíčka nakrájená na plátky či kolečka, můžete udělat z jakékoliv odrůdy jablek. Běžně se sušila hlavně jablka, která nebyla vhodná na dlouhodobější skladování, v dnešní době si však můžete vybrat takovou odrůdu, kterou uznáte za vhodné – podle toho, zda chcete mít křížaly kyselejší, a nebo sladší.

Tip: Méně šťavnaté odrůdy se lépe a rychleji suší.

Zvažte také, zda budete chtít sušená jablíčka ještě něčím ochutit. I samotná jsou sice skvělá, ale pokud je váš malý strávník zvyklý spíše na sladkosti z obchodu a ovoce mu nic moc neříká, můžete křížaly lehce pokapat javorovým sirupem a nebo malinko posypat skořicí.

Pusťte se do práce!

  1. Nejjednodušší cestou, jak udělat křížaly, je samozřejmě využití sušičky na ovoce. Obejdete se však i bez ní.
  2. Jablka důkladně omyjte. Není potřeba je loupat – ve slupce je plno cenných látek, o které by byla škoda přijít.
  3. Jablka nakrájejte na plátky. Ideální je použít krouhač, můžete však pracovat i s klasickým nožem. Myslete na to, že čím uděláte plátky tenčí, tím bude doba sušení kratší.
  4. Nakrájená jablka si vyskládejte vedle sebe na plech s pečicím papírem.
  5. Na troubě si nastavte teplotu přibližně 50 °C. Jamile vidíte, že plátky začínají sesychat, můžete ji lehce zvýšit.
  6. Nakonec ovoce otočte a dosušte při 60 °C.
  7. Křížaly jsou hotové, až jablka seschnou a ztratí svou pružnost.

Hotové křížaly vám doma vydrží opravdu dlouhou dobu, je však nutné je správně skladovat. Uložte je do vzduchotěsných nádob s víkem, které umístíte na suché, chladné a tmavé místo.

Tip: Sušení není nic pro vás? Křížaly ve skvělé kvalitě koupíte ve specializovaném e-shopu NUTSMAN.

Křížaly nemusí být jenom pochoutka na mlsání

Křížaly jsou skvělé jen tak samostatně, třeba jako alternativa chipsů nebo sladkostí. Můžete je však využít také k přípravě chutného čaje, případně do svařeného vína. Milovníci zdravé stravy mohou křížalami ozvláštnit ovesné kaše, granolu nebo jogurt. Posloužit mohou také do buchet nebo závinů, stačí je jen před použitím namočit.

Tip: V období Vánoc si s dětmi můžete z křížal vytvořit různé dekorace. Využít můžete také sušené pomeranče nebo různé koření.

Město pro děti