Budování pokojíčku bývá pro dospělé stejně radostné jako pro samotné děti. I když se nejspíše budete chtít řídit představou dětí a darovat jim pokoj, o jakém vždycky snily, určité věci zůstanou i tak ve vaší režii. Jak jim dát bezpečné a krásné místo, kde vyrůst?
Bezpečnost a zdraví především
Pokojíček se vždy odvíjí od toho, kolik dětí v něm bude žít a také podle toho, jak jsou staré. Je jasné, že předškolák bude mít na pokoj zcela jiné nároky než žák druhého stupně základní školy. Než tedy začnete zařizovat, pečlivě naplánujte, co vše musí v místnosti být. Pokud máte v tomto bodě jasno, nezbývá, než se pustit do samotné přestavby. Pro zdravé a bezpečné dětství hodně záleží na samotné podlaze. I když je poměrně rozšířenou (a velmi oblíbenou) variantou PVC podlaha, do místnosti, kde budou spávat děti a trávit zde volný čas, je naprosto nevhodná. Obsahuje totiž umělé látky a různé chemikálie, které růstu dětí nijak neprospějí – naopak. Dlouhodobé dýchání nezdravého ovzduší, které umělé podlahy vytvářejí, může vést k velké řádce zdravotních problémů. Pokud tedy zvažujete novou podlahu, nejlépe investujte do dřevěné podlahy či ekologické podlahy. Vypadají skvěle, snadno se udržují a zejména nebudou poškozovat zdraví těch, na kterých vám záleží nejvíc!
Uspořádání pokoje
Dětský pokojíček by měl být uspořádán v určitých zónách. Dítě by mělo mít jasně vyhrazené místo na spaní, na hraní a na učení. Některé ratolesti mají totiž problémy se spánkem či samotným usínáním, pokud však od začátku vyhradíte postel pouze ke spánku (a ne ke hraní), brzy se naučí, že ukládání do postele znamená spaní a nic jiného. Tento systém bude pomáhat i při učení, protože dítěti nebude odvádět pozornost např. ke hračkám. Jestliže máte vymyšlené i uspořádání pokoje, nezbývá nic jiného, než přihlédnout k přání dětí a vytvořit jim ten nejskvělejší pokojíček na světě!