Rozhodování při nákupu školního batohu už dávno není závislé jen na „pěkném obrázku.“ Mnohem důležitější je ergonomie této nezbytné školní výbavy, ale i jeho správné rozvržení. Ideální školní batoh by měl část zátěže přenášet na pánev, umožnit nastavení výšky popruhů a ochránit záda před tzv. pákovým efektem.
Pákový efekt ubližuje zádům
Přitom všechny body jsou stejně důležité. Začneme tím posledním. Pákový efekt nastává tehdy, kdy je zátěž v batohu nebo aktovek špatně rozprostřena – jde zejména o kapsy na svačinu a pití, „vystrčené“ až na samý okraj školního batohu. Dítě se tak naklání dozadu, což kompenzuje nakrčením ramen a prohnutím bederní páteře. A jak tento nedostatek vyvážit? Batoh by měl mít pouze jednu komoru a praktickou šňůrku pro stažení celého obsahu přímo k zádům.
Když všechnu zátěž nesou ramena
Umíte si představit, že byste do obyčejného batohu naskládali přibližně 15 kilogramů pracovních pomůcek a vyrazili z domu? A přitom přesně takhle se cítí šestileté dítě, které na zádech vláčí „pouhých“ 5 kilogramů. Často není možné váhu povinných školních pomůcek snížit, na řadu tedy musí přijít chytré řešení v podobě bederního popruhu, který až 50 % váhy přenese na stabilní střed těla – pánevní oblast. Jde o princip dobře známý z vysokohorských batohů, stejně dobře však poslouží i u těch školních, ale i u batohů do školky.
Kam do batohu uložíte pití?
Poslední důležitá otázka. Vždyť i malá lahvička s vodou váží kilo a co teprve velké lahve pro školáky na druhém stupni? Asi tušíte, že není úplně optimální uložit tuto velkou zátěž na jednu stranu batohu – ale kam tedy s ní? Odpověď přináší Ergobag. Lahev na pití umísťuje do vnitřního prostoru batohu, kde ji od ostatního nákladu odděluje nepromokavou látkou. A samozřejmě nabízí i zmiňovaný bederní popruh a nastavitelnou výšku popruhů. Ergobag si zkrátka na první pohled zamilujete. Z nabídky e-shopu si také jistě vyberete praktické sportovní pytle.