Jak vybrat školní batoh, aby neničil páteř dítěte?

12.12.2018

Rozhodování při nákupu školního batohu už dávno není závislé jen na „pěkném obrázku.“ Mnohem důležitější je ergonomie této nezbytné školní výbavy, ale i jeho správné rozvržení. Ideální školní batoh by měl část zátěže přenášet na pánev, umožnit nastavení výšky popruhů a ochránit záda před tzv. pákovým efektem.

Pákový efekt ubližuje zádům

Přitom všechny body jsou stejně důležité. Začneme tím posledním. Pákový efekt nastává tehdy, kdy je zátěž v batohu nebo aktovek špatně rozprostřena – jde zejména o kapsy na svačinu a pití, „vystrčené“ až na samý okraj školního batohu. Dítě se tak naklání dozadu, což kompenzuje nakrčením ramen a prohnutím bederní páteře. A jak tento nedostatek vyvážit? Batoh by měl mít pouze jednu komoru a praktickou šňůrku pro stažení celého obsahu přímo k zádům.

Když všechnu zátěž nesou ramena

Umíte si představit, že byste do obyčejného batohu naskládali přibližně 15 kilogramů pracovních pomůcek a vyrazili z domu? A přitom přesně takhle se cítí šestileté dítě, které na zádech vláčí „pouhých“ 5 kilogramů. Často není možné váhu povinných školních pomůcek snížit, na řadu tedy musí přijít chytré řešení v podobě bederního popruhu, který až 50 % váhy přenese na stabilní střed těla – pánevní oblast. Jde o princip dobře známý z vysokohorských batohů, stejně dobře však poslouží i u těch školních, ale i u batohů do školky.

Kam do batohu uložíte pití?

Poslední důležitá otázka. Vždyť i malá lahvička s vodou váží kilo a co teprve velké lahve pro školáky na druhém stupni? Asi tušíte, že není úplně optimální uložit tuto velkou zátěž na jednu stranu batohu – ale kam tedy s ní? Odpověď přináší Ergobag. Lahev na pití umísťuje do vnitřního prostoru batohu, kde ji od ostatního nákladu odděluje nepromokavou látkou. A samozřejmě nabízí i zmiňovaný bederní popruh a nastavitelnou výšku popruhů. Ergobag si zkrátka na první pohled zamilujete. Z nabídky e-shopu si také jistě vyberete praktické sportovní pytle.

Město pro děti