Tvořivá dílna: Luk jako pro pravého indiána

15.4.2017

Střelba z luku patří mezi nejstarší způsoby lovu a lidské obživy. Na tento nástroj se tak spoléhali lidé žijící nejen v Africe a všech jejích koutech, ale i lidé na Středním východě. Jedním z nejznámějších hrdinů, kteří to s lukem umí, je i Robin Hood, jehož příběhy milují malí i velcí. Proč si tedy luk nevyrobit a na vlastní kůži tak neokusit, jaké to bylo s ním zacházet?

Jak si vyrobit luk

Střelba z luku je velice oblíbená, ne nadarmo je součástí moderních sportů, které oslovují děti i dospělé.

Postup:

·         Najděte správné dřevo

Pro výrobu luku je nejklíčovějším momentem volba správného dřeva. To by mělo být dostatečně ohebné a zároveň i odolné. Vhodnou volbou je jalovec, akát nebo dub.

·         Kam se dřevo prohýbá?

Pokud si představíte luk, určitě víte, že je prohnutý. Má to svůj důvod. Až najdete vhodný kousek dřeva, zjistěte, kam se prohýbá. Jak? Opřete jej jedním koncem o zem, druhý konec uchopte rukou a ve střední části lehce zatlačte – v tuto chvíli se tzv. břicho luku napruží proti vám a tzv. záda luku se napruží ven.

·         Označte místo, kde bude rukojeť

Dalším krokem je vyznačení místa pro rukojeť, které by mělo být ve středu klacku, jež se chystáte pro výrobu luku použít. Vyznačit jej můžete zářezem nebo omotáním pásky.

·         Udělejte zářezy pro tětivu

Na spodním a horním konci klacku vyřízněte drážky určené pro zasazení tětivy. Důležité je, aby byly zářezy ve dřevě vždy 4-5 centimetrů od konce luku a zároveň tak hluboko, aby dokázaly tětivu udržet.

·         Vyberte a napněte tětivu

Teď je na řadě vybrat materiál pro tětivu. Doporučujeme konopné či bavlněné vlákno, rybářský vlasec, nylonové lanko nebo obyčejný provázek. Následně na vámi vybraném vláknu udělejte na obou koncích smyčku a tu přetáhněte přes napnutá ramena luku. Zasaďte je do obou zářezů.

 

Máte hotovo 🙂

 

 

 

 

Město pro děti