Tvořivá dílna: lojové koule pro ptáčky

15.2.2018

Ačkoli velké množství ptactva na zimu odlétá za teplíčkem a na pár měsíců tak opouští území naší země, někteří ptáčci tu přeci jen zůstávají a v zimním období mají problém najít pro sebe potravu. Není se tak čemu divit, že spousta lidí má na svých zahrádkách či oknech malé budky nebo krmítka, do kterých pravidelně umisťují nějaké zobání, aby měli ptáčci to jíst. Navíc děti krmení ptáčků hrozně baví a ještě více je baví sledovat, jestli na krmítko některý z nich přilétne. Pokud i vy máte děti, můžete s nimi ptáčkům náročné zimní období překonat. Jak? Co třeba tak, že společně vyrobíte lojové koule, které následně zavěsíte na strom nebo kamkoli jinak a poskytnete tak ptáčkům potravu?

Co budete potřebovat na výrobu lojových koulí?

  • rostlinný tuk
  • dětské piškoty
  • mák
  • semínka
  • ořechy
  • kelímek od jogurtu
  • provázek

Jak lojové koule vyrobit?

Samotná výroba lojových koulí není vůbec náročná a hravě to zvládnete i s dětmi. Ty bude výroba určitě bavit a ještě více pak sledování, zda si na nich některý ptáček pochutná.

Postup:

Vámi vybraný tuk nechte rozehřát v menším kastrůlku. Jakmile bude tuk rozehřátí, odstavte jej z plotny a nechte prochladnout, aby byl stále krásně tekutý, ale nikoli vroucí a dalo se s ním pracovat. Následně vezměte kelímek od jogurtu, vložte do něho provázek a držte jej natažený směrem vzhůru. Na dno nasypte trochu směsi. Dětské piškoty doporučujeme nadrtit, stejně tak i ořechy. Jakmile budete mít na dně připravenou směs, zalijte ji tukem a dejte další vrstvu směsi – takhle pokračujte, dokud nezaplníte celý kelímek – stále držte provázek natažený. Až budete mít hotovo, vložte kelímek do lednice a nechte jej důkladně zatuhnout. Až směs v kelímku dostatečně ztuhne, nastřihněte kelímek u okraje a sloupejte jej – ztuhlá směs vám z kelímku vypadne. Za provázek pak směs zavěste na vhodné místo.

 

Město pro děti