Tvořivá dílna: domácí modelína

23.12.2016

Určitě si vzpomínáte na léta svého dětství, kdy jste se dokázali dlouhé hodiny zabavit obyčejnou modelínou. Lehce tvarovatelná hmota vám umožňovala vytvářet abstraktní tvary, zvířátka i domečky a nechávala tak vaší fantazii volné pole působiště. Pokud vás tvoření s modelínou jako děti bavilo, dopřejte tuto formu zábavy i vašim ratolestem. Modelína je zaručeně nadchne. A co teprve ta doma vyrobená!

Vyrobte si modelínu doma!

Pokud si budete chtít modelínu koupit v obchodě, možná budete nemile překvapeni, kolik na první pohled obyčejná barevná hmota ve skutečnosti stojí – pod 50 Kč se s největší pravděpodobností nedostanete. Mnohem lepší je vyrobit si modelínu doma a to ze surovin, které máte běžně po ruce a co víc –  domácí modelína vás vyjde jen na pár kaček.

Co je potřeba na výrobu domácí modelíny

  • 250 g hladké mouky
  • půl hrníčku soli
  • jeden balíček potravinářského barviva v prášku dle vlastního výběru
  • dvě polévkové lžíce rostlinného oleje
  • dvě polévkové lžíce prášku do pečiva
  • jeden hrníček horké vody

Návod k výrobě domácí modelíny

Doma vyrobené modelíny jsou skvělé nejen pro nízké náklady, ale i velice jednoduchý postup přípravy. Velkou hromadu domácí modelíny si tak vyrobíte snadno a rychle a dětem tak dopřejete dlouhé hodiny nekonečné zábavy.

Všechny sypké suroviny vložte do hrnce a dobře promíchejte. Barva potravinářského barviva záleží čistě na vašem výběru. Čím více barviva přidáte, tím bude modelína pestřejší a barevně výraznější. Následně k sypkým surovinám přidejte hrníček horké vody a 2 lžíce oleje. Promíchejte a postavte na plotnu na střední teplotu a neustále směs v hrnci míchejte. Za chviličku se hmota začne lepit, což trochu znesnadní míchání, ale je potřeba hmotu míchat alespoň 3 až 5 minut, aby se mouka stihla pořádně zapařit. Jakmile se hmota spojí, vyklopte ji z hrnce na kuchyňskou desku a propracujte rukama. Modelína je hotová.

 Jak modelínu skladovat

Ve chvílích, kdy si děti nebudou s modelínou hrát, vložte hmotu do obyčejného pytlíku a uchovejte je v lednici. Díky tomu vydrží mnohem déle a tak rychle se nevysuší.

 

Město pro děti