Povinnosti předškoláka, aneb s čím vám dítě doma může pomoci?

25.12.2016

Máte-li doma dítko předškolního věku, určitě je na místě, zařadit ho do povinností okolo domácnosti. Pokud dítě bude muset doma pomáhat, o to rychleji se osamostatní a získá cenné zkušenosti do života. Rozhodně není na co čekat – čím dříve svou ratolest k povinnostem přivedete, tím více ulehčíte sami sobě. S čím vám dítě v předškolním věku může doma pomáhat? Pojďme se na to společně podívat!

Prádlo

Jednoduchou starostí, se kterou vám může vaše ratolest pomoci, je praní prádla, jeho věšení, případně i skládání. Můžete dítěti vysvětlit, že je nutné prádlo třídit na bílé a barevné. Rovněž mu klaďte na srdce, aby si špinavé prádlo odnášelo do koše nebo třeba do pračky.

Nádobí

Další jednoduchou povinností je pomoc s nádobím, kdy dítě může pomáhat s prostíráním i následným sklízením ze stolu. Pokud máte doma myčku, nechte ratolesti, aby vám pomáhalo se skládáním nádobí, můžete ho nechat utírat plastové a nerozbitné kousky nádobí.

Odpad

I vynášení a třídění odpadu není povinnost, které by se dítě muselo stranit nebo nějak složitě učit. Menší pytel s odpadky i vaše ratolest určitě do popelnice unese. Důležité je naučit dítko třídit odpad a vysvětlit mu, kam co patří a proč vlastně odpad třídíme.

Domácí mazlíčci

Máte-li doma domácího mazlíčka, proč nenecháte své dítě, aby se o něho postaralo? S venčením psa mu samozřejmě asistujte, ale vyměnit kočce záchod nebo křečkovi podestýlku určitě není nic, co by dítě skoro školou povinné nedokázalo.

Úklid

Běžnými povinnostmi v každé domácnosti je i utírání prachu, luxování nebo třeba zametání. I do těchto činností můžete své děti zapojit.

Město pro děti