Dítě nechce do školky! Co s tím?

27.12.2016

Zatímco několik prvních dní odchází dítko domů ze školky nadšené a plné vzrušujících dojmů, několik dní poté přijde náhlý zlom a dítě najednou do školky nechce. Jeho nechuť se může začít projevovat pozvolna – dítě pár dní prosí, aby ve školce nemuselo spinkat, o pár dní později už tam nechce vůbec – nebo může přijít nečekaná změna doslova za dne na den. Dítě se jednoduše šprajcne a pobyt ve školce začne odmítat. Mnoho rodičů tuto situaci moc dobře zná, ale jen málokterý z nich si s ní umí správně poradit!

Vysvětlete dítěti, že do školky nechodí za trest

Především malé děti mohou každodenní docházku do školky považovat jako formu trestu, aniž by vlastně věděli, za co jsou trestány. V jejich hlavičkách tak vznikne chaos a strach. Bohužel se mnoho rodičů – byť nevědomky – dopouští té chyby, že ratolesti v zápalu vzteku řeknou, že do školky budou chodit za trest. Neuchylujte se proto k větě typu „Když se ti ve školce nelíbí, budeš tam chodit právě proto, aby se ti v ní líbit začalo“ tím nastalé situaci vůbec nepomůžete.

Neříkejte dítku, že ho doma nechcete

Další velice častý přešlap rodičů je tvrzení, že dítě doma nechtějí. Dá se pochopit, že vás každodenní scény dokážu rozčílit, ale nikdy byste neměli dítku říci, že když se chová takhle, nechcete s ním doma být. Snažte se proto takové situaci zabránit a vztek si raději vybijte až tehdy, kdy u toho vaše dítko nebude.

Nepodplácejte

Mnoho rodičů umisťuje ratolesti do školky z toho důvodu, že potřebují docházet do práce. I když víte, že do práce zkrátka musíte a jiné hlídání nemáte, nesnažte se dítku slibovat odměny za to, že do školky půjde bez nějakých cirátů. Byla by chyba dítěti nabízet nové hračky nebo sladkosti – to by pro vás byla cesta do pekel.

Motivujte ho

Odmítá vaše dítě chodit do školky? Dělá scény nebo si vymýšlí, že ho bolí to či ono? Jděte na jeho snahu školku bojkotovat jinak a snažte se ratolest motivovat. Můžete dítku vysvětlit, že ve školce mají hračky, které doma nemá a může si tam s nimi celý den hrát. Rovněž může jako skvělá motivace zafungovat skutečnost, že do školky chodí spousta dalších dětí, mezi kterými si může najít nové kamarády.

Město pro děti