Svět ovládly šátky! Také v něm nosíte své dítě?

12.11.2016

V ulicích jsou stále častěji k vidění maminky nosící svá dítka tělo na tělo ovázaná v šátku. Ačkoli někdo nad tímto trendem jen nevěřícně kroutí hlavou, jiný dává tomuto způsobu přepravy dětí jasnou zelenou. Je pravda, že tzv. šátkování se v poslední době stále více rozmáhá a dostává se tak do podvědomí široké veřejnosti. Mluví o něm nejen samotné maminky, ale i jejich okolí – ať už v kladném či záporném slova smyslu. I když jsou zlé jazyky jasně proti a podle nich se děti nošením v šátku zbytečně rozmazlují, pravda je taková, že šátky jsou současným fenoménem!

Návrat k osvědčeným způsobům

Možná si stejně jako spousta lidí myslíte, že šátkování je výdobytkem současné doby, která je moderně pokročilá a neustále tak mílovými kroky uhání kupředu. Je sice pravda, že šátkování jako takové dostává svou pravou podobu už nyní, maminky své děti tímto či velmi podobným způsobem nosily již odnepaměti – nahrává tomu i fakt, že první kočárek spatřil světlo světa až v 18. století! Proto můžeme říci, že nošení dětí v šátku představuje svým způsobem návrat k osvědčeným způsobům, akorát v modernějším provedení.

Těsný kontakt maminky a miminka

satkovani-tellV čem spočívá to pravé kouzlo šátkování? Nejedna maminka by nám dala určitě zapravdu, že si nejvíce cení těsného kontaktu se svým miminkem. Přesně tak – pokud se dítě nosí v šátku, nosí se tak těsně na těle matky. A právě tento fakt má pro jeho vývoj hned několik pozitivních plusů!

  • miminka jsou díky přítomnosti maminky klidnější
  • méně pláčou
  • rychleji si zvykají na sociální kontakt díky tomu, že mají lepší výhled nežli v kočárku
  • rychleji psychicky dozrávají

Ukojení potřeb miminka i módní doplněk

Co si budeme nalhávat – ačkoli to na první pohled vypadá, že výběr šátku pro miminko ovlivňuje především snaha poskytnout mu to nejlepší, jedním z nejdůležitějších kritérií je i jeho vzhled. Na trhu je k mání nepřeberné množství šátků, které se liší svým složením či délkou a v neposlední řadě i designem. Pro maminky je tak tento kus látky nejen možností, jak mít své dítě neustále u sebe, ale i příležitostí k tomu dát okolí najevo svůj vkus.

Město pro děti