Kdy je opravdu ta správná doba na změnu mateřinky?

11.4.2017

Ačkoli mateřská školka představuje jeden z nejdůležitějších milníků v životě každého dítěte, ne vždy je pobyt ve školce podtržen růžovou fixou. Snad každé dítě minimálně jednou ve školce plakalo nebo zde bylo nespokojené – ať už to bylo na začátku, kdy si zvykalo na nové prostředí, nebo kvůli dětem, se kterými si příliš nerozumělo či snad kvůli učitelce, jež nedokázala nabídnout pravou mateřskou náruč.

Měli bychom uvažovat o změně školky?

Pokud vaše dítě chodí do školky s pláčem nebo si cestou domů stěžuje na desítky podnětů, kvůli kterým se mu v mateřince nelíbí, začnete si jako svědomití rodiče pokládat otázku: neměli bychom uvažovat o změně školky? Přece nenecháme své dítě trápit! Jak ale poznat, kdy je ta správná doba na změnu mateřinky?

Šikana už ve školce? Žádná novinka!

Šikana je problém, který hýbe světem. A domnívat se, že se tohle ve školce mezi dětmi neděje, není rozumné. I takhle malé děti dokážou být hodně ošklivé a zákeřné vůči ostatním. Jestliže zpozorujete, že se vašemu dítěti něco takového děje, rozhodně si to nenechávejte pro sebe. A pokud nepomůže vedení školky nebo domluva s rodiči, pak vyměňte školku.

Pláč a prosby? Ne vždy jsou signálem něčeho špatného!

Snad každý rodič zažil situaci, kdy jeho dítě předvádělo hysterické plačtivé scény nebo dokonce žadonilo, aby mohlo zůstat doma. Možná i vaše dítko srdceryvně plakalo a žádalo vás, aby s vámi mohlo zůstat doma. Dejte si ale pozor – ne vždy musí projevy pláče nebo proseb signalizovat, že je něco špatně ve školce. Mnohdy tímto způsobem děti reagují na potřebu přítomnosti maminek.

Problémy s učitelkou? Hledejte příčinu!

Školku pro své dítě byste měli vybírat nejen podle dostupnosti či výchovného programu, ale určitě i podle učitelek. Vždyť právě ony budou s vaším dítětem po většinu dne, je potřeba, aby byly sympatické vám i jemu. Nastane-li ale situace, kdy začne mít dítě negativní vztah k učitelce, je na místě zjistit, proč tomu tak je. Někdy může jít o banalitu – třeba že učitelka vyhrožuje bubákem ve sklepě, ale jindy si může i zasednout. Bohužel u tohle se stává.

 

 

Město pro děti