Koupit či nekoupit domácí zvířátko?

5.10.2020

Kdyby to záleželo od dětí, v mnoha rodinách by bylo i několik domácích zvířecích mazlíčků. Ale přinést do domácnosti domácí zvířátko, je určitá odpovědnost. Obnáší to velmi moc starostí – právě proto je třeba si to pořádně promyslet.

Pokud již máte nějaké domácí zvířátko a máte ho ještě před založením své rodiny, je třeba zvážit, zda je dítě a domácí zvíře v souladu se vším co je k tomu potřeba. Některým domácím zvířatům chybí po narození dítěte pozornost majitele a dost trpí.

Některé rodiny zase plánují a chtějí vychovávat dítě i se zvířátkem společně. Aby si na sebe zvykli a společně se učili. Období, když přijde do rodiny i dítě, je velmi náročným obdobím a mnoho rodin si to ani neuvědomuje. Právě proto, je velmi nutné zvážit, zda rodiče zvládnou péči dítěte a zároveň i péči o domácí zvíře.

Druhy domácích zvířat

V dnešní době je plno možností na koupi různých domácích zvířat. Při výběru domácího mazlíčka, je také velmi důležité zvážit zda bydlíme v paneláku nebo v rodinném domě.

V paneláku můžeme přemýšlet o mnoha zvířatech, ale je velmi nutné zvážit, zda se zvíře bude cítit útulně, bezpečně a bude mít dostatek prostoru pro své soukromí.

Mohou to být zvířata např: pes, kočka, želva…

V rodinném domě máme mnohem více možností na výběr zvířete. Zde můžete také přemýšlet o tom, že si koupíte zvíře, které je užitkové a nenáročné na péči jako např. slepice, zajíc… Při těchto druzích zvířat je třeba mít také prostor pro vytvoření jejich vlastního domova – při slepicích je to např. kurník pro slepice, při králících je to králíkárna.

Výběr toho správného čtyřnohého mazlíčka

Je důležité udělat si průzkum před koupí zvířete do paneláku o domácích zvířatech. Třeba si přečíst o jejich chování jejich potřebách – je důležité se zaměřit na zvířata o které máte vážný zájem a přemýšlíte nad jejich nákupem. Důležité je, aby se zvíře cítilo a žilo v prostředí ve kterém mu bude příjemně a bude mít dostatek lásky a pozornosti.

Mezi asi nejoblíbenější zvíře či u dětí nebo dospělých patří pes. Je velmi mnoho druhů psů, je jen na výběru majitele jakou rasu si vybere. Při kupování psů, je třeba zvážit zda bydlíme v rodinném domě nebo v paneláku a zda budeme mít dostatek volného času se psovi věnovat.

Zároveň je vhodné zvážit, zda si namísto koupě psa vybereme raději pejska z útulku. Nejenže jsou útulky plné krásných zvířátek – často jsou zvířátka z útulků velmi oddané a poslušné – už jen z vděčnosti za záchranu a poskytnutí domova.

Když bydlíte v bytě, je třeba připravit pro psa pelíšek, připravit mu místo kde bude mít své soukromí. Každé zvíře potřebuje nějaký prostor jen pro sebe. Takže, je vhodné si uvědomit zda si psa koupíte i do bytu. Třeba zvážit pro a proti.

Jestliže bydlíme v rodinném domě a rozhodli jste se pro koupi psa, je vhodné vybrat mu místo na zahradě. Na tom určeném místě postavíte kotec pro psa s ohradou i výběhem. Toto místo musí být dost velké, aby tam měl pes dostatek místa. Takže, je jen na vás pro jaké domácí zvíře se rozhodnete a zda zvolíte správný výběr.

Město pro děti