Jakou podlahu zvolit do dětského pokoje?

29.5.2018

Zařizujete pokojíček pro své dítko a chcete pro něj jen to nejlepší? Ačkoliv se to nemusí na první pohled zcela zdát, podlaha se řadí k nejdůležitějším prvkům jakékoliv místnosti. Její výběr bychom proto neměli podcenit nikde v bytě, obzvláště ne v dětském pokojíku. Jak tedy vybrat podlahu, aby byl dětský pokojíček moderní, zároveň praktický a v souladu se životním prostředím?

Praktičnost a odolnost

Děti si rády kreslí, hrají, dovádí, mlsají, zkrátka lumpačí a to velmi často na podlaze ve svém vlastním království. Myslet bychom tedy měli na to, aby podlaha odolala pastelkám, kostkám, autíčkům i dalším hračkám a bláznivým dětským nápadům. Koberec, jež se může zdát pro mnohé do dětského pokoje perfektní volbou, je sice měkký, z hlediska vzorů a barev velmi nápaditý a na dotek příjemný, s nečistotami, údržbou a tedy i praktičností ovšem není tím nejvhodnějším řešením. Podlaha zde také dostává pořádně zabrat, poohlédněte se proto raději po podlahové krytině, která je měkká, dostatečně odolná, snadná na údržbu a přináší také dostatečný tepelný komfort.

Zdraví především

Přemýšlíte-li o tom, že do dětského pokoje pořídíte PVC podlahu nebo podlahu vinylovou, pak zpozorněte. Výše zmíněné varianty obsahují PVC a potenciálně škodlivé látky a není vhodné, aby je vaše dítko vdechovalo. Raději zvolte zdraví nezávadné ekologické podlahy. Jsou vyrobeny pouze z  přírodních materiálů bez zbytečných chemikálií a toxických přísad. Jsou velmi odolné proti skvrnám, skluzu, také jsou velmi příjemné na dotek a snadné na údržbu. Mimo to se pyšní širokou škálou barev i dětských vzorů a dekorů.

V souladu s přírodou

Chcete-li do dětského pokoje vnést kousek přírody, volte přírodní materiály, jako jsou například dřevěné podlahy. Jak už jejich samotný název napovídá, jsou přírodním prvkem, který je velmi příjemný na dotek a zároveň lahodí našemu oku. Mimo to zaujmou dlouhou životností, nadčasovostí a svoji nezaměnitelnou texturou, kterou navozují velmi příjemné klima, a to v každé místnosti. Jelikož se dřevěné podlahy řadí do skupiny měkčích podlahových krytin, hodí se spíše do dětských pokojů větších ratolestí. Volíte-li krytinu pro ty nejmenší, poohlédněte se raději po výše zmíněné ekologické variantě.

Dětská přání

Pokud máte větší ratolesti, dejte prostor také jim – nechte je promluvit do toho, jak si své království představují. Dětská fantazie mnohdy dokáže s prostorem doslova zázraky. Přeje si vaše dítko podlahu v barvě žluté, modré, zelené anebo oranžové? Splňte mu jeho přání! Dnešní podlahy, ať už ekologické či dřevěné, se pyšní širokou škálou barev, dekorů a vzorů. Každý si tedy najde to své. V případě zařizování však myslete na to, že podlahu na rozdíl od obrázků, nábytku a dalších dekoračních kousků nelze během pár minut odstranit a nahradit jinou. Přílišnou dětskou fantazii tedy čistě z praktických důvodů zkroťte a vezměte tak v potaz skutečnost, že v budoucnu chtě nechtě dětský interiér bude třeba přebudovat na studentský.

Město pro děti